BARANOWSKI h. GRZYMAŁA. Piotr Molocha, lub Piotrasz z Molochowa, pochodzący z jednej głównej linii rodu Grzymałów, dostał w 1345 r., w nagrodę zasług od króla Kazimierza Wielkiego, majątek Baranów z zamkiem tej nazwy nad Wisłą; potomkowie tego Piotra przybrali z czasem różne, od posiadanych majątków, nazwiska, dziedziczący zaś na Baranowie wzięli nazwisko Baranowski i aż po koniec XVI stolecia należeli do zamożniejszych obywateli swego powiatu, lecz już w połowie następnego wieku, licznie rozrodzeni, zmuszeni byli sprzedać swe gniazdo ojczyste, a przeniósłszy się w różne strony kraju, często byli mieszani z Baranowskimi innych herbów. Z tej familii: Abraham, podpisany na przywileju Kazimierza IV z 1436 r.; Jakób, podstoli sandomierski, podpisał traktat z Krzyżakami 1436 roku; Jan, dziedzic dóbr Baranów i inne i Mikołaj, dziedzic dóbr Wojkow oko¬ło 1470 r. (L. Benef.); Stanisław, opat tyniecki, zabiegły i rządny, restaurował zrujnowane gmachy swego klasztoru, jego synowiec Wincenty, po jego zgo¬nie także opat tyniecki, zm. 1558 r.; Jan, dziedzic dóbr Baranów i Stanisław 1587 r.; Wojciech, poborca sandomierski 1602 r., dworzanin królewski 1613 roku, następnie wojski parczowski, z Zofii Cieciszewskiej, jego syn Krzysz¬tof Zygmunt, dziedzic na Baranowie, Trześni i Malinach, tego synowie: Mikołaj i Heronim. Stanisław z regenta 1631 r., pisarz ziem. łomżyński; Józef, podczaszy latyczowski 1697—1701 r., ożeniony z Wiktoryą Ostrowską. Adam 1771 r. w wojew. sandomierskiem, syn Antoniego podsędka żytomierskiego i Kunegundy z Daniłowiczów, wnuk Andrzeja i Magdaleny z Trzecieckich. Antoni, Józef, Wojciech i inni, wylegitymowani w Galicyi 1782 r.
Wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty: a) gub. wileńskiej, Wincenty, z synem Janem i Jan z synami: Antonim, Fabianem i Ignacym, synowie Pawła, 1845 r.; b) gub. grodzieńskiej, Jan, syn Stefana, 1847 r.; Jan, syn Jakóba; Jan, Jakób i Aleksander z synem Henrykiem, sy¬nowie Stefana; Aleksander, Michał i Albert, synowie Józefa; Fabjan, z sy¬nami: Tomaszem, Józefem, Hiacyntem i Józefem, synowie Jana i Władysław, syn Józefa, wszyscy z potomstwem, 1854 r.; c) gub. kowieńskiej, Bernard, Józef i Ignacy z potomstwem, synowie Adama, wnukowie Kazimierza, pra-wnukowie Michała, w 1852 i 1861 r.; d) gub. mińskiej, Ignacy, syn Konstantego, 1863 r.; Józef, Leonard i Konstanty, synowie Antoniego i inni osób 18, w 1847—1859 r.
Jest także tego nazwiska i herbu rodzina tatarskiego pochodzenia. Z niej: Jan, z synami, Aleksandrem i Maciejem i Józef, z synami, Jakóbem i Leonem, synowie Murzy-Tuhana, wnukowie Mustafy, wylegitymowani w Ce¬sarstwie 1850 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej; Feliks i Adolf, synowie Józefa i Gwido, syn Augustyna, z synami: Lucyanem i Gu¬stawem, wylegitymowani w Cesarstwie 1851 r., w gub. wołyńskiej.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego