Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bukaty h. Pomian

22.04.2010 14:33
BUKATY h. POMIAN odm. v. BUKATY. Odmiana herbu — łeb żubra przeszyty nie mieczem, lecz strzałą.
Podług Duńczewskiego pochodzą z Inflant, gdzie posiadali majątek Lubień. Stefan pierwszy z rodziny za Zygmunta III miał się przesiedlić na Litwę; jego syn Marcin, chorąży wojsk Rzeczypospolitej, miał synów: Samuela i Władysława, po Samuelu było trzech synów: Benedykt, Teofil i Michał, horodniczy parnawski. Po Benedykcie z Zofii Wolbek, sędzianki smoleńskiej, pozostało sześciu synówr: a) Antoni, prałat i kanclerz wileński, pro¬boszcz radoszkowski 1771—1790 r.; b) Kazimierz-Aloizy, z Jezuity kanonik smoleński, prałat żmudzki 1778 r., kilkakrotnie deputat na trybunał, zm. 1793 r.; c) Ignacy, z komornika smoleńskiego 1780 r. rotmistrz oszmiański, zostawił potomstwo; d) Tadeusz, biskup tespieński, sufragan żmudzki, proboszcz szydłowski, kawaler orderu św. Stanisława 1795 r., dokończył budowy kościoła w Szydłowie; kapłan zacny, pobożny i uczony; ej Onufry, Pijar, teolog królewski; f) Franciszek, mąż uczony i zdolny, jeden z bieglej-szych dyplomatów ostatnich czasów, przez 23 lata sprawował interesy polskie w Londynie; od r. 1788 poseł ekstraordynaryjny i minister pełnomocny w An¬glii; szambelan królewski i kawaler orderów św. Stanisława i Orła Białego, został w 1793 r. odwołany z Londynu przez konfederacyę targowicką; był żonatym z Barbarą. Prozorówną, oboźnianką litewską.
Po Michale, najmłodszym synu Samuela, synowie: 1) Tadeusz, sekretarz poselstwa w Londynie, a od 1793 r. pełniący interesy polskie przy tym dworze; jego synowie: Józef i Stanisław wylegitymowani w Cesarstwie 1840 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. wileńskiej; 2) Antoni zapisany do ksiąg szlachty gub. wileńskiej 1800 r.
Z tej familii Adam, podczaszy owrucki 1775 r. Aleksander, syn Jana, sędzia pow. oszmiańskiego 1840 roku. Władysław, syn Tadeusza, wylegitymowany w Cesarstwie 1844 r. i zapisany do ksiąg szlachty gub. mińskiej.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego