Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Butowicz h. Ogończyk

22.04.2010 20:07
BUTOWICZ h. OGOŃCZYK. Rodzina tatarska, już w XV stoleciu osiedlona na Wołyniu. Michał około 1520 r. na Wołyniu, z żony Agrypiny Oben miał syna Dymitra, po którym córki: Marya Jackowa Hołowińska, Anna Wasilowa Jerlicz i Tatiana Piotrowa Łoboza, oraz synowie: Iwan i Jacek, chorąży kijowski, zm. 1604 r., żonaty z Anną Hrebnicką, z której córka Barbara za Lwem Lassotą i pięciu synów. Z tych: 1) Semen, wojski kijowski 1598 r., z żony Eudoksyi Jelec miał syna Stefana, ożenionego z Anastazyą Bohusz, 2v. za Adamem Kisielem, wojewodą kijowskim i córki: Helenę za Jerzym ks. Puzyną, podkomorzym włodzimierskim i Magdalenę za Jerzym Hołubem; 2) Marcin żonaty z Heleną Mikulińską, z której synowie, Aleksander i Paweł, zabity w bitwie z Kozakami pod Międzybożem 1649 r., po którym z żony Krystyny Strybel synowie: Michał, Aleksander, Jacek i Samuel; 3) Aleksander żonaty z Emilią Bereżecką, z której córka Andrzejowa Sokołowska.
Z osiedlonych na Litwie. Piotr, szlachcic weloński, cytowany w Metr. Lit. 1525 r. Chryzostom podpisał pospolite ruszenie z pow. kowieńskim 1698 r. Stanisław z wojew. smoleńskiem podpisał elekcyę 1764 r. Potomstwo Macieja i Maryana, synów Jerzego, wnuków Jana, osób 13, w 1855 r. i potomstwo: Jerzego, Bonifacego, Grzegorza, synów Józefa, wnuków Antoniego, prawnuków Jerzego, syna Jana, osób 13, w 1835 r. wylegitymowane w Cesarstwie i zapisane do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej.
Wandalin i Tytus, synowie Jerzego, dziedzice dóbr Piryngowo i Wojtkajcy, a Kazimierz, syn Ignacego, dziedzic dóbr Rudyki, w gub. kowieńskiej 1882 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego