BUTRYMOWICZ h. TOPÓR v. STARZA. Jestto gałąź rodziny Butrym, herbu Topór, która zmieniła nazwisko na Butrymowicz. Jan podpisał elekcyę z wojew. trockiem 1697 r.; po jego synu Jakóbie syn Mateusz, dziedzic dóbr Łopatyna i Krystynowa, w pow. pińskim, kapitan wojsk li-tewskich 1776 r., koniuszy 1780 r., miecznik, podstarosta i sędzia grodzki 1783 r., a łowczy piński 1790 r.; czynny, zdolny i jeden ze znakomitszych finansistów i statystów7 ostatniego stolecia, całe życie poświęcił dobrobyto¬wi swego powiatu, podnosił w nim gospodarstwo i przemysł i za jego staraniem stanęła słynna grobla pińska, ułatwiająca komunikacyę między Wołyniem i Litwą; on też pierwszy kanałem muchawieckim przeprowadzał produkty pińskie do Gdańska. W 1786 r. deputat na trybunał litewski, poseł na sejm 1788 r., popierał na nim i wnosił projekty, dążące do reformy finansowej Rzeczypospolitej, a między innemi zniesienie ceł między Litwą a Polską, i dał inieyatywę w ustanowieniu orderu wojskowego (Virtuti Mi-litari); umarł 1810 r., powszechnie żałowany przez obywatelstwo. Król Stanisław August, oceniając jego zasługi dla dobra kraju,jadącna sejm grodzieński 1789 r., odwiedził go w Krystynowie. Jego córka Józefa za Ordą, marszałkiem kobryńskim. Adryan, biskup kalamiński, sufragan piński i turowski 1774—1794 r., nadał cerkiew w Komajsku, w pow. borysowskim.
Potomstwo Bogusława i Marcina, synów Jakóba, wnuków Kazimierza, osób 18, wylegitymowane w Cesarstwie 1850—1859 roku i zapisane do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej.
Chryzostom, syn Szymona, dziedzic dóbr Surwiły, w gub. kowieńskiej 1882 r. Ksawery, syn Ryszarda, dziedzic dóbr Dobrosławka, w pow. pińskim 1876 r.
BUTRYMOWSKI h. TOPÓR. Na Wołyniu i Rusi Czerwonej; taż familia co Butrymowicz, Wojciech, syn Andrzeja, ożeniony z Zuzanną Grochowską na Wołyniu 1689 r. Po Fryderyku syn Karol miał syna Jana, po którym syn Marcin, vicesgerent buski, i Antoni 1782 r., a Jan syn, w 1848 r. i Piotr, wnuk Antoniego, w 1849 r. wylegitymowani w Galicyi.
BUTRYMSKI. Szymon w pow. oszmiańskim, właściciel dóbr Graużyszki 1620 roku, miał syna Marcina, żonatego z Halszką Byohowiec. Krzysztof z pow. lidzkim podpisał konfederacyę olkienicką 1700 r.
BUTT. Piotr, syn Eustachego, sztabs rotmistrz wojsk ros. 1838 r., z zasady stopnia oficerskiego uznany za szlachcica w Cesarstwie 1863 r. i zapisany do ksiąg szlachty gub. podolskiej z synami: Piotrem i Mikołajem.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego