BYSTRZYCKI h. BOŃCZA. W północnem Mazowszu i na Podlasiu, wieś zaś Bystrzyca, z której się pisali, leży w pow. lubelskim. Stanisław, dziedzic dóbr Wronowa 1600 r., miał dAvoch synów: Krzysztofa i Jakóba. Z nich Krzysztof, burgrabia grodzki brański 1648 r., z żony Heleny Pietkowskiej pozostawił syna Piotra Pawła, komornika granicznego 1704 roku, wojskiego nurskiego 1706 r., marszałka konfederacyi bielskiej i stronnika Stanisława Leszczyńskiego, który był czterokrotnie żonaty, a tylko z dwóch żon, Maryanny Rosnowskiej i N. Mysłowskiej miał synów: Józefa Andrzeja, Antoniego, Piotra, Kazimierza i Jana, osiedlonego na Wołyniu, którego potomstwo niewiadome. Z tych jego synów: Antoni pi zeszedł do Moskwy i od niego mają pochodzić Bystrzyccy, łub Bysiryccy, dotychczas w Rosyi istniejący. Piotr, oddany do wojska, w wojnie z Turkami popadł w niewolę; po powrocie do kraju zaślubił Katarzynę Jemiałkowską i z niej pozostawił synów: Ignacego i Bazylego, kanonika smoleńskiego, proboszcza stężyckiego 1796 r. i Jowina, chorążego gwardyi pieszej koronnej 1790 r.
Po Józefle Andrzeju, skarbniku mielnickim 1750 r., właścicielu dóbr Uleniec i Biejków, z żony Joanny Zaleskiej syn Stanisław, szambelan królewski, skarbnik 1780 r., wojski warszawski, komisarz cywilno wojskowy 1792 r., po którym z żony Teofili Izbickiej córki: Katarzyna i Maryanna.
Po Kazimierzu, najmłodszym synu Piotra Pawła, vicegerencie grodzkim łukowskim 1727 r., z pierwszej żony Ewy Sobolewskiej synowie: 1) Gracyan, szambelan królewski, sędzia ziemski brański 1792 roku, żonaty z Agnieszką Jabłońską; 2) Bertold, Jezuita; 3) Stefan, ksiądz Franciszkanin; 4) Jowin, z Jezuity archidyakon płocki, kanonik warszawski i proboszcz wiślicki, kawaler orderu św. Stanisława 1790 r., znakomity astronom i matematyk, kustosz sandomierski 1815 r., biskup likopolitański 1820 r., poważany i lubiony od króla Stanisława Augusta, został nauczycielem matematyki siostrzeńca króla, księcia Józefa Poniatowskiego; umarł w późnej starości 1821 r. Z drugiej żony Beaty Dupert, generałówny saskiej, zostawił Kazimierz syna Józefa, komornika ziemskiego wizkiego 1784 r., który następnie został stolnikiem inflanckim.
Z 'tej familii Karol, syn Jana i Ojrzyńskiej, miał synów: Jana w wojsku polskiem i Kajetana, pułkownika huzarów rosyjskich 1790 roku. Michał, dziedzic wsi Bystrzycy, w wojew. ruskiem 1752 r., pozostawił synów: Fabiana i Tomasza 1779 r. Po Fabianie synowie: 1) Jan, którego synowie: Marcin z synem Mikołajem, Józef z synami: Feliksem i Janem, Jakób z synem Grzegorzem i Antoni; 2) Wojciech, po którym synowie: Jan, Józef i Feliks, a po Tomaszu, drugim synu Michała, syn Józef, po którym syn Antoni Józef z synami: Pawłem i Sebastyanem i ich potomstwo wylegitymowani w Cesarstwie 1841—1861 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego