BZOWSKI h. OSTOJA. Dawna małopolska rodzina; pisze się od dóbr Bzowa, w pow. olkuskim. Marek, syn Mikołaja, udowodnił szlachec¬two 1398 r. (Akta KrakoAvskie). Rafał, dziedzic dóbr Bzowa i Radwanowic 1400 r. Kiełcz, kustosz łęczycki, kapelan króla Władysława Jagiełły 1415. r."
Piotr z przydomkiem Wojszyk, dziedzic części Bzowa 1432 roku, z żony Apolonii miał trzech synów: Stanisława, Jana i Gotarda. Z nich Gotard z żony Barbary Mokrskiej pozostawił syna Jana Wojszyka i córkę Dorotę za Janem Bzowskim.
Wojciech z przydomkiem Wojsza, dziedzic części dóbr Bzowa 1530 r., miał córkę Annę, żonę Ambrożego Chechelskiego i synów: Mar¬cina, żonatego z Katarzyną Nakielską, Jana, po którym z żony Doroty Nakielskiej syn Jan żonaty z Jadwigą Stradomską i Walentego, dziedzica dóbr Bzow'o 1572 roku, po którym syn. Waleryan, z żony Heleny z Bzowa, pozostawił córkę Zofię za Janem Trzebińskim.
Bzowscy z przydomkiem Stachniewicz i Odejkowicz dziedziczą na Bzowie, w powiecie łukowskim, Z nich Piotr, dziedzic dóbr Bzowo 1450 r., miał syna Stanisława, po którym syn Jan przybrał przydomek Stachniewicz i pozostawił dwóch synów: Melchiora, dziedzica części Bzowa 1590 r. i Stanisława, żonatego z Magdaleną Cieszkowską, z której syn Jan był dziedzicem Bzowa 1600 roku.
Mikołaj, zwany Odejko, z Bzowa procesował w 1541 r. Tchorzew¬skiego o dobra Bzów. Andrzej Odejkowicz z Bzowa zastawił w 1549 r. część swych dóbr, a w r. 1565, pisząc się Bzowskim Odejkowiczem, dziedzicem dóbr Bzowa, zastawił część tych dóbr synowi swemu Walentemu. Walenty, syn Andrzeja, zapisał 1560 r. posag żonie swej Reginie, córce Piotra Sko¬rupki. Jan i Adam, synowie Walentego Jędrzejkowicza Bzowskiego, zapisali w 1604r. pewien dług na dobrach swych Róży Bzowskiej, żonie Wojciecha Bzowskiego, syna Bartłomieja Jędrzejkowicza. Jan, syn Bartłomieja Bzow¬skiego, zapisał 1619 r. dożywocie żonie swej N. Tarczewskiej. Piotr, Jakób i Jan, synowie Jana Odejkowicza, zawierają 1630 r. pewien układ. Adam, syn Walentego, dziedzic dóbr Bzowa i Kornicy, w ziemi łukowskiej, zaślubił Katarzynę Czarnocką i z niej pozostawił synów: Marcyana i Jana Odej-kowiczów, legitymujących się ze szlachectwa w 1659 r. przed trybunałem lubelskim na zarzut uczyniony im przez Stanisława Radomyskiego. Jako świadkowie występowali Józef i Jakób Bzowscy, synowie Jana, bracia stry¬jeczni powyższych Marcyana i Jana Bzowskich.
Tomasz, syn Abrahama i N. Szczepanowskiej, ożeniony z Magdaleną Wężyk, miał syna Stanisława, w zakonie Abrahama, Dominikanina, profe¬sora filozofii w Mediolanie, męża niepospolitej nauki i zdolności, któremu papież Urban VIII polecił kontynuacyę historyi kościelnej; fundował Do¬minikanów w Warszawie 1603 r., um. 1627 r.
Po Janie, dziedzicu dóbr Mietel 1680 r., pochodzący Kajetan z żony Weroniki Świderskiej miał synów: Edwarda, w wojsku ros., Adama i Hipolita, wylegitymowanych w Królestwie 1845 r.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego