Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bzowski-Janota h.Nowina

23.04.2010 10:12
BZOWSKI-JANOTA h. NOWINA. Jan z Bzowa, przezwany Janotą, (które to przezwisko jego potomkowie przyjęli za stały przydomek i łączyli z nazwiskiem) dziedzic części Bzowa 1420 r., miał synów: Jana, Macieja i Mikołaja. Z nich Jan Janota z dwóch żon, Apolonii z Kuczkowa i Anny miał dzieci: Jadwigę za Stanisławem Dulowskim, Konstancyę za Wojciechem Bętkowskim, Stanisława, Mikołaja i Jakóba. Jakób, najmłodszy z rodzeństwa, urodzony z żony Anny, dziedzic dóbr Bzowa i części Radwa-nowic 1540 r., pozostawił córkę Małgorzatę, żonę Macieja Zagórowskiego i pięciu synów: Jakóba, Pawła, Wojciecha, Macieja i Jana. Z nich:
Jakób, dziedzic części Bzowa 1582 r., z żony Katarzyny Rówień¬skiej miał synów: Adama, ożenionego z Barbarą Grotowną, Andrzeja i Krzy¬sztofa, który poślubił Barbarę Magnuską.
Paweł, drugi syn Jakóba, dziedzic części Bzowa, zaślubił Krystynę Bzowską i z niej pozostawił synów: Jana i Pawła. Z tych Jan miał synów,
Bartłomieja i Jana, po którym syn Waleryan procesował macochę swoją, Aleksandrę Ścierską j jej dzieci, Kacpra i Annę. Paweł, syn Pawła i Kry¬styny Bzowskiej, żonaty z Krystyną Kmita, miał synów: Jakóba, Marcyana i Stanisława, po którym syn Marcyan poślubił Teresę Janota Bzowską i z niej pozostawił synów: Franciszka i Aleksandra.
Wojciech, trzeci syn Jakóba, dziedzic dóbr Bzowa i Tązowej 1570 r., 'L żony Doroty Kmita zostawił kilku synów: Jana, po którym synowie: Ale¬ksander i Stanisław, Aleksandra, żonatego z Elżbietą Janoivską i Wojcie¬cha, ożenionego z Elżbietą Płocką, z której syn Wojciech miał syna Wincentego. Aleksander, syn Wincentego, stolnik nowogrodzki 1700 r., miał dwie żony, z pierwszej Jaworskiej pozostawił syna Michała, łowczego czer-niechowskiego 1760 r., żonatego z Petronelą Węgierską, a z drugiej żony Marceli Gawrońskiej, syna Józefa.
Józef, dziedzic dóbr Sufczyna, Rosiejowa i Karniowic, regent grodzki sandecki 1738 r., stolnik owrucki 1746 r., burgrabia krakowski 1765 r., poślubił Teofilę Jordan, sędziankę grodzką sandecką, i z niej miał córki: Konstancyę za Adamem Potockim, podstolim mścisławskim, Petronelę za Maksymilianom Zborowskim, sędzią ziemskim sandomierskim i sześciu synów: Aleksandra, Jana, Antoniego, Pawła, Stanisława i Jacka.
1. Aleksander, dziedzic dóbr Karniowic, członek stanów galicyjskich, wylegitymowany w Galicyi 1782 r., z żony Jadwigi Rudzkiej, stolnikówny pilznieńskiej, miał córkę Honoratę za Ignacym Łętowskim i syna Franciszka, oficera wojsk polskich 1807 r.
2. Jan, dziedzic dóbr Rosiejowa, burgrabia krakowski 1786 r., z żony Katarzyny Kiełczewskiej pozostawił syna Józefa i córkę Annę.
3. Antoni, wylegitymowany w Galicyi 1782 r., szambelan Stanisława Augusta, poślubił Maryannę Stadnicką, starościankę cieszkowską, i z niej miał córkę Apolonię za Janem Chwalibogiem.
4. Paweł, wylegitymowany w Galicyi 1782 r., miał syna Karola, po którym z żony Maryanny Jakubowskiej syn Karol, dziedzic dóbr Cmolasa, pozostawił syna Zygmunta, żonatego z Heleną Dowbor.
5. Stanisław zaślubił Juliannę Zborowską i z niej pozostawił syna Teofila, dziedzica dóbr Przecławic i Dobrowoda, w wojew. krakowskiem, wylegitymowanego w Królestwie 1848 r. wraz z synem Aleksandrem, urodzonym z żony Franciszki Laskowskiej.
6. Jacek, burgrabia 1776—1785 r., a skarbnik krakowski od 1785 r.,kawaler orderu św. Stanisława, dziedzic znacznych dóbr, z żony Salomei Zawadzkiej miał synów, Kazimierza i Gypryana, żonatego z Elżbietą Wielo-
głowską, z której synowie: Wacław, Aleksander i Józef, dziedzic dóbr Nieszkowa, w pow. miechowskim, żonaty z Katarzyną Wielogłowską, wylegitymowani w Królestwie 1838 r.
Kazimierz, syn Jacka, skarbnika krakowskiego, członek stanów galicyjskich, wylegitymowany w Galicyi 1817 r., z żony Maryanny Dąmbskiej pozostawił liczne rodzeństwo, z którego: 1) Emilia za Pawłem Zielińskim;
2) Bogusław z żony Leonii Stadnickiej ma synów: Kazimierza, żonatego z Wandą Romer, Wincentego i Jana; 3) Jan z żony Natalii Wielogłowskiej zostawił kilku synów, a 4) Aleksander, dziedzic dóbr Łowczyce Większe, w gub. radomskiej, poślubił Wiktoryę Borowską i z niej pozostawił synów: Marcelego, Stanisława i Aleksandra. (Bon.).
BZOWSKI. Piotr, porucznik wojsk polskich 1822 r., a po 1832 r. porucznik inwalidów wojsk ros., otrzymał przyznanie szlachectwa w Królestwie 1837 r. z zasady posiadanego stopnia oficerskiego.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego