Tak się zastanawiam ... te wszystkie linki prowadzą do informacji o początkach - jednak - niewiele wnoszą. Każdy wie że trzeba spytać ojca, dziadka, każdy wie że są jakieś archiwa, jakieś biblioteki, herbarze ... co przyjdzie komuś z listy łacińskich zawodów jeśli trudność polega na prawidłowym odczytaniu dokumentu, co przyjdzie komuś ze znalezienia księgi małżeństw jeśli nie wie jakie mogą wystąpić błędy w nazwiskach i interpretować różne wersje ich zapisu....
Myślę że lepiej byśmy zrobili tworząc dział rozwiązywania problemów, nawet tych najmniejszych ... jakiego formatu drzew użyć, który herbarz jest wiarygodny, czy wierzyć danym wypisywanym w certyfikatach szlachectwa, pamiętnikach. Przykład typowych błędów to choćby zbyt szybkie łączenie dwóch osób tym samym imieniu i nazwisku (spotkałem raz trzy małżeństwa o tych samych danych w tej samej wsi w podobnym okresie). Problemy z zapisem przydomków też są częste ... Czy Bogusław "Tarasowicz" Iliński - czy B. Tarasowicz-Iliński ? - powstaje problem bo systemy automatyczne będą indeksowały pod literką "i" lub "T" - a typowy błąd początkujący ... zapisywanie kobiet wg nazwiska ze ślubu . Maria Jaroszewska zamężna Topolnicka a nie Maria Topolnicka z d. Jaroszewska. To drugie występuje w pamiętnikach, gazetach, opowieściach itp - ale nie w genealogii bo tworzy się mętlik, niestety wiele typowych serwisów genealogicznych dyletancko to powiela.
Twórzymy więc bazę problemów - jeśli ktoś rozwiązał problem, może coś napisać to proszę powiedzieć jak... jeśli ktoś ma wątpliwości proszę napisać jakie - może ktoś inny znajdzie odpowiedź. Tylko tak będzie to forum przydatne i praktyczne. A potem na podstawie tych informacji stworzymy cały dział porad, artykuły autorstwa naszego forum i umieścimy gdzie sią da w Internecie - aby wreszcie powstały praktyczne poradniki a nie tylko wypisywanie przemądrzałych list i publikowanie książek jedynie w celu zarobienia groszy na naiwnych.