Majątek, od r. 1833 znajdujący się w posiadaniu rodziny Radońskich, poprzednio był własnością Kierskich, od których drogą kupna nabył go św. p. Tadeusz Radoński, oficer wojsk polskich z 1831 r. i poseł do parlamentu niemieckiego. W 1866 majątek otrzymał po ojcu św. p. Seweryn Radoński, wicepatron kółek rolniczych, również poseł do parlamentu niemieckiego, ożeniony z Jadwigą z Kalksteinów. Od r. 1907 Kociałkowska Górka jest własnością p. Antoniego Radońskiego, ożenionego ze śp. Zofją z Brodowskich z Psar, powiat ostrowski.
W majątku znajdują się starodawne okopy szwedzkie, świadczące o historycznych przeżyciach Kociałk. Górki. Istnieją pozatem cenne rodzinne pamiątki oraz rysunki wykonane przez Seweryna Mielżyńskiego w 1848 r. w Moabicie. Poprzednio majątek ten był wybitnie leśny — obecnie jednak, dzięki nowoczesnym ulepszeniom, dokonanym przez obecnego właściciela, gospodarstwo znajduje się w pełnym rozwoju. Kultura ziemi jest postępowo-intensywną, majętność zdrenowano, przeprowadzono kanalizację i zaopatrzono we własną kolejkę polną.
Zabudowania gospodarcze są masywne, obszar ogólny majątku wynosi 750 ha ziemi uprawnej, wtem 60% pszenno - buraczanej, reszta żytnio-kartoflanej. Majątek posiada zarodową hodowlę konia pół krwi, trudniąc się sprzedażą i remontem dla wojska. Pozatem zaprowadzono na większą skalę hodowlę trzody chlewnej, połączonej z tuczem.