Łagiewniki z folwarkami Targoszyce i Łukaszew - pow. koźmiński
Łagiewniki z folwarkami Targo-szyce i Łukaszew, pow. Koźmin, własność Franciszka Przyłuskiego. Majątek od przeszło 100 lat jest w rękach rodziny właściciela, i równocześnie najdawniejszym w Wielkopolsce polskim gospodarstwem nasiennym i połączonym z systematyczną hodowlą zbóż, zwłaszcza „Łagiewnickiego selekcyjnego grochu Wiktorja" i jęczmienia ozimego „Mamut Łagiewnicki", ponadto uprawiane jest rozmnażanie elit szwedzkich zbóż Weibulla Landskrona, jak pszenice Jarl i Standart oraz żyto Sturm.
Spichlerz centralny z napędem mechanicznym posiada cały szereg maszyn do czyszczenia i sortowania zbóż, a więc specjalne maszyny do grochu:
1) Gutaperkowa dwupiętrowa płachciarka i
2) tryjer bębnowy.
Do czyszczenia zbóż stosowane są tryjery, centryfugi, sortownik do drobnych nasion i elewatory. Urządzenie wykazuje suszarnię systemu żaluzjowego Jaegera do suszenia zboża i nasion z 6-ciu piecami. Ośmiometrowy elewator sprowadza z suszarni auto-matycznie zboże do różnych części spichlerza. Ogólny obszar majątku wynosi 1017 ha, pod pługiem znajduje się 904 ha. Cały majątek jest wydrenowany, ziemia pszenno-buraczana, gospodarstwo prowadzone bardzo intensywnie, zatrudnia 72 rodziny i 150 robotników sezonowych.
Posiada trzy komplety młocarniane i jeden komplet pługów parowych systemu Fowler. Majątek zużywa przeciętnie za 145tys. złotych rocznie nawozów sztucznych. Młyn motorowy przerabia 100 kwintali dziennie. Własna elektrownia wykazuje napięcie 220 volt. Hodowla trzody chlewnej obliczona jest na 380 tuczników rocznie. Majątek liczy 120 krów dojnych o przeciętnej wydajności 14 litrów przy 3,8% tłuszczu. Przeciętnie obsiewa się rocznie: 180 ha burakami cukrowymi, 250 ha pszenicą i 180 ha grochem. Majątek posiada własne laboratorjum, szkółki i rozmnażalnię elit zbóż, stację doświadczalną nawozową i od 8-miu lat odmianową dla Wielkopolskiej Izby Rolniczej, obejmujące przeciętnie 5,5 ha powierzchni.
Gospodarstwo łagiewnickie zostało odznaczone następującymi nagrodami
1911 Berlin - dwa srebrne medale, jeden bronzowy medal i dyplom
1912 Berlin - jeden bronzowy medal i dyplom.
1912 Praga Czeska - 1 wielki srebrny medal (największa nagroda).
1913 Berlin - 1 srebrny medal, 1 bronzowy medal i dyplom.
1914 Berlin - 1 srebrny medal, 1 bronzowy medal i dyplom.
1923 Poznań - Wystawa Rolniczo - Przemysłowa, 1 medal bronzowy.
1924 Lwów - 1 mały medal srebrny.
1929 Poznań - P.W.K. 1 medal srebrny.
Adres majątku: Kobylin, poczta Kobylin, pow. Koźmin, tel. Kobylin 5.
Bibliografia
Złota Księga Ziemiaństwa...