Łaszczyn - pow. rawicki
W pięknym powiecie rawickim, bardzo blisko powiatowego miasta, leży w otoku zieleni starego parku dwór majątku Łaszczyn. Łaszczyn posiada poza sobą bogatą historję. W roku 1725 został nabyty przez rodzinę Mielżyńskich; w roku 1827 przechodzi drogą spadku na Ignacego i Filipinę z hr. Mielżyńskich Sczanieckich i od tego czasu pozostaje w tej rodzinie. Poprzednim właścicielem majątku był p. Michał Sczaniecki. W dworze łaszczyńskim znajduje się bardzo znaczna ilość wartościowych zabytków, do których przede wszystkim zaliczyć należy ciekawe zbiory numizmatyczne, kolekcję starych monet polskich i obcych, dalej obrazy mistrzów polskich: J. Fałata, J. Kossaka, Wywiórskiego, oraz zbiór niezmiernie ciekawych sztychów Volpata.
Kultura rolna majątku stoi na bardzo wysokim poziomie. Cały obszar 1364 ha (w tern 493 ha lasu) jest doskonale zdrenowany. W roku 1899 dla udogodnienia przewozu plonów wybudowano kolejkę polną. Zabudowania gospodarcze składają się w przeważnej części z budynków żelazo-betonowych. Roczna produkcja roślinna majątku wynosi: 45,000 ctr. buraków cukrowych, 20,000 ctr. kartofli. Inwentarz żywy Łaszczyna składa się z 90 koni i 210 sztuk bydła, martwy z najlepszych maszyn rolniczych, wśród których znajdują się dwie lokomobile. Oprócz gospodarstwa prowadzi majątek gorzelnię, dającą bardzo poważną produkcję.
W starym, doskonale przez ogrodnika utrzymanym parku, otaczającym dwór, znajdują się piękne okazy drzew jak dwie thuje około 40 metrów wysokie, gleditzie, triacantus, piękne graby, tworzące długie aleje i wiele innych.
W czasie ostatniego pobytu swego w Wielkopolsce, Pan Prezydent Rzeczpospolitej prof. Ignacy Mościcki odwiedził maj. Łaszczyn, przyjmowany owacyjnie przez ludność miejscową. Dostojny Gość, oprowadzony przez p. pułk. Sczanieckiego, zwiedził dwór oraz urządzenia gospodarcze majątku.
Adres majątku: Łaszczyn, pow. i poczta Rawicz, tel. 30.
Bibliografia
Złota Księga Ziemiaństwa...