KORSAK h. LIS. Na Litwie, a głównie w wojew. nowogrodzkiem; brali przydomek Sowa i Sowicz i niektórzy w koronie herbowej kładli kotwicę. Michał, namiestnik markowski 1468 r. Iwaszko Sowicz, dziedzic Kałusowa, na Wołyniu 1498 r.. z żony Bohdany
Sołtanówny, podskarbianki litewskiej, miał synów: Iwaszka, Michała i Siemiona, po którym synowie: Bazyli, Dymitr żonaty z Nastazyą Jacyniczówną i Iwan.
Michał, starosta ostrski 1550 r., z żony Ahrenki Kierdej-Posiahwieckiej miał syna Tymoteusza, dziedzica Posiahwy, chorążego mińskiego 1590 r., po którym z Bohdany Tyszkiewiczówny synowie: Andrzej, Hrehory i Samuel z Heleny Szukałówny pozostawił synów, Adama, chorążego mińskiego 1631 r., i Marcina.
Marcin z Poczapowa, wojownik w Moskwie, zdaje się, że on to był dowódcą tak zwanej błękitnej chorągwi, która za najdzielniejszą w tej wojnie 1607—1611 r. uchodziła; z Aleksandry Czarkowskiej jego synowie: Krzysztof, Stanisław, Jan-Samuel, Eliasz i Roman żonaty z Zofią Moszyńską.
Krzysztof miał syna Aleksandra, wojskiego mścisławskiego, który podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. nowogrodzkiem; Aleksander, starosta horecki 1676 r., cześnik i deputat wojew. nowogrodzkiego 1683 r., ostatnio podkomorzy nowogrodzki i starosta mielnicki, z I-ej żony Zofii Szemiotówny pozostawił córkę Przccławską, z 2-iej Maryi Bakanowskiej córkę Marcelę Chalecką, a z 3-iej Eufrozyny ks. Polubińskiej, wojewodzianki nowogrodzkiej, 2v. za Teofilem Olędzkim, marszałkiem wołkowyskim, córka Teresa za Mikołajem Szemiotem, kasztelanem połockim, i synowie: Antoni, Aleksander-Piotr i Piotr-Józef, chorąży nowogrodzki 1719 r., żonaty z Anną ks. Drucką-Horską, podkomorzanką mińską.
Antoni miał synów, Bartłomieja i Jana; po Bartłomieju synowie: Antoni, Bonifacy, Dominik i ks. Józef, a po Janie synowie: Bonifacy, Jan z synem Jerzym, Maciej z synem Ludwikiem, oraz Wincenty z synami, Józefem i Ksawerym zapisani do ksiąg szlachty gub. wileńskiej 1820 r.
Aleksander-Piotr, syn podkomorzego Aleksandra, podstoli i pisarz grodzki 1718 r., ostatnio podwojewodzy nowogrodzki 1740 r., deputat na
Trybunał, miał dwie żony, N. Haraburdziankę, z niej córka Maryanna Mogilnicka, i Eleonorę Rdułtowską, sędziankę ziemską nowogrodzką, z której synowie: Antoni, Hipolit i Józef podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. nowogrodzkiem.
Antoni, regent ziemski 1764 r. i poseł wojew. nowogrodzkiego, podpisał elekcyę 1764 r.; oboźny nowogrodzki 1780 r., zaślubił Wiktoryę Bęklewską i z niej pozostawił córki: Antoninę Mierzejewską, Fauste Madżarską, Maryę za Hipolitem Korsakiem, oraz synów: Dominika, Józefa, Ludwika i Wincentego, właściciela Żukowszczyzny, po którym z Maryi Moniuszkówny córka Albina za Karolem Moniuszką i synowie, Aleksander i Edmund żonaty z Anną Wołk-Łaniewską.
Hipolit, dziedzic Żukowszczyzny, starosta wielatycki 1745 r., podstoli 1765 r., ostatnio 1766 r. stolnik nowogrodzki, z żon, Szyrmianki i Jadwigi Guntherówny miał córki, Anielę Chodakowską, Eleonorę za Joachimem Korsakiem i synów: Leona, Jana i Rajmunda.
Jan, szambelan królewski 1787 r., z żony Karoliny Ordzianki pozostawił córki, Emilię za Romanem Korsakiem, Konstancyę za Janem Samborem i syna Juliana, żonatego z Józefą Machcewiczówną.
Rajmund, dziedzic Brzostowa, superintendent ceł przy Komisyi Skarbowej litewskiej 1790 roku, pułkownik wojsk polskich, autor i poeta, z Justyny Sosnowskiej miał córkę Cecylię i syna Juliusza.
Jan-Samuel, syn Marcina i Czarkowskiej, z podsędka sędzia ziemski nowogrodzki 1670 r., z Eleonory Kiersnowskiej, pozostawił córkę Zofię lv. za Wojną-Jasienieckim, 2v. Grocholską, 8v. Judycką i 4v. za Kazimierzem Podbereskim, wojewodzicem smoleńskim, oraz synów: Adama, Aleksandra, Jana, Samuela, cześnika 1670 r., horodniezcgo i podwojcwodzcgo nowogrodzkiego, który podpisał elekcyę 1674 i 1697 r., i Stanisława-Jerzego, cześnika 1697 r., następnie chorążego i rotmistrza nowogrodzkiego, starostę homelskiego, po którym z Katarzyny Racsówny, podczaszanki witebskiej, córki, Maryanna lv. za Heronimem Żabą, podkomorzym nowogrodzkim, 2v. za Antonim Wojniłowiczem, wojskim nowogrodzkim, Zofia za Aleksandrem Białozorem, oraz synowie, Henryk i Samuel, cześnik nowogrodzki 1736 r.
Aleksander podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. nowogrodzkiem; cześnik nowogrodzki 1701 r., miał syna Jana, cześnika 1715 r., wojskiego nowogrodzkiego 1729 roku, po którym syn Kazimierz-Ignacy, pisarz grodzki 1748 r., oboźny i sędzia grodzki 1755 r., łowczy, a ostatnio pisarz ziemski nowogrodzki, z żony Franciszki Wojniłowiczówny pozostawił synów: Joachima i Samuela, którzy podpisali elekcyę 1764 r. z wojew, nowogrodzkiem, Jana i Tadeusza.
Joachim, rotmistrz mozyrski 1763 r., pisarz nowogrodzki 1780 r., następnie stolnik witebski, miał synów: Floryana, Kazimierza i Hipolita, po którym z Maryi Korsakówny syn Samuel pozostawił synów: Adolfa, Jana, Józefa i Wiktora, wylegitymowanych w Cesarstwie 1874 r. i zapisanych
do ksiąg szlachty gub. podolskiej; po Wiktorze z Maryi Orłowskiej syn Wiktor, dziedzic Scrbinowic, żonaty z Teofilą Zanicką.
Adam, sędzia grodzki nowogrodzki 1617 r. Aleksander, miecznik piński 1636 r. Abraham żonaty z Anną Świderską 1654 roku. Władysław, stolnik wendeński, 1674 r. i Jan, chorąży wendeński, sekretarz królewski, 1697 r. z wojew. nowogrodzkiem podpisali elekcye. Stanisław, strażnik nowogrodzki 1730 r. Mikołaj, sędzia grodzki nowogrodzki 1769 r. Michał, sędzia grodzki nowogrodzki 1774 r. (Arch. Szem. i Dubr., Vol. Leg, Zap. i Wyr. Tryb. Litew., Don. Vars, Bon.).
Antoni, deputat szlachty pow. borysowskiego 1811 r. Dominik, syn Józefa, deputat w sądach pow. sienieńskiego; Erazm, syn Hipolita,i sprawnik pow. dynaburgskiego, a jego brat Teofil, porucznik w wojsku rosyjskiem, w gub. witebskiej; Jerzy, syn Floryana, sędzia, i Stanisław, syn Rocha, zasiadający w sądach pow. lepelskiego, 1840 roku; Dominik, syn Józefa, isprawnik pow. babinowieckiego, gub. mohylowskiej 1851 r.
Michał, syn Krzysztofa, 1799 r., Jan i Rafał 1819 r. zapisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej. Wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej: 1835 roku Jan, syn Hipolita, z synem Julianem, w 1837 roku Roman, syn Józefa, podpułkownik wojsk ros., i w 1855 r. Edward, syn Wincentego.
Bibliografia
Herbarz Seweryna Uruskiego za WBC