JAWOROWSKI h. LUBICZ. Byli w północnem Mazowszu, już w początkach XV stolecia przenieśli się na Podlasie i założyli w ziemi bielskiej osadę Jąworówkę; szlachta po większej części zagrodowa i licznie rozrodzona. Feliks, syn Bogdana, Feliks i Jan, synowie Jerzego, i kilku innych złożyło w 1569 r. przysięgę na wierność Koronie po przyłączeniu do niej Podlasia. Jan, syn Piotra, właściciel części we wsi Jaworówka 1622 r., oże¬niony z Katarzyną, córką Macieja Kapicy. Jerzy, syn Macieja, żonaty z Agnieszką, córką Grzegorza Zendziana 1665 r. Mateusz, syn Kazimierza, dziedzica dóbr Zendziany 1687 r., miał córkę Elżbietę za Jakóbem Kapieą (MiL).
Aleksander 1648 r. z wojew, nowogrodzkiem, Mateusz 1697 r. z ziemią nurską, Benedykt z wojew. płockiem, Józef-Jan z pow. rzeczyckim, Benedykt, regent drohicki, z ziemią dobrzyńską i Kazimierz z wojew. mścisławskiem 1764 r. podpisali elekeye.Antoni, syn Marcina Mikuć z Jaworówka, żonaty z Kunegundą, córką Szymona Kapicy 1773 r. Franciszek, żonaty z Salomeą Karśnicką, pod-komorzanką wieluńską, miał syna Benedykta.
Benedykt, z miecznika 1783 r. wojski większy sierpski, miał synów: Apolinarego, Antoniego i Michała; z nich: 1) Apolinary, ożeniony z Jadwigą Laguna, pozostawił synów: Modesta, Fortunata i Marcelego, wylegitymowanych
w Królestwie 184-2 roku; 2) Antoni, ożeniony z Łucyą Gąsowską, miał synów, Michała-Mateusza i Stanisława, wylegitymowanych w Królestwie 1850 r.; 3) Michał, tego syn Adam, po którym syn Piotr ożeniony z Maryanną Płaską, z niej synowie, Walenty i Antoni wylegitymowani w Królestwie 1854 roku.Po Marcinie, właścicielu dóbr Malewicze i Łuczkowo, cytowanym w aktach brańskich 1653 r., pochodzący: Wilhelm, Andrzej .i Wincenty, synowie Stanisława, w 1840—1843 r„ Józef, syn Józefa i Rozalii z Czap¬skich, 1840 r., Jan, Kajetan i Romuald, synowie Piotra i Maryanny z Sikorskich, w 1849 r. wylegitymowani w Królestwie.
Po Melchiorze, dziedzicu dóbr Kadłubowki 1692 r., syn Krzysztof miał syna Wojciecha, tego syn Mateusz pozostawił syna, Jana, ożenionego Z Pulcheryą Majkowską, z niej synowie: Józef, Maryan, Konrad i Aleksy wylegitymowani w Królestwie 1842—1852 r.Po Wawrzyńou, synu Macieja, w 1749 r. właścicielu części wsi Jaworówki, w ziemi bielskiej: 1) Mateusz, po którym syn Wojciech, właściciel wsi Bagienki, w pow. łomżyńskim, i 2) Paweł wylegitymowani w Królestwie 1849 r.; po Pawle synowie: Franciszek, Andrzej i Antoni urodzeni z Anieli Gąsowskiej, Z osiedlonych na Rusi Czerwonej, Kazimierz, syn Felicyana i Teofili Pomianówny, wnuk Władysława i Anny Massalskiej, wylegitymowany w Galicyi 1789 r. Z osiedlonych na Litwie. Adam z synami: Antonim, Wincentym, Stanisławem, Janem i Waleryanem, oraz Maciej, synowie Wojciecha, Stanisław i Andrzej, synowie Dominika, Szymon, Franciszek i inni wylegitymowani w Cesarstwie 1840—1852 r. i zapisani do ksiąg szlachty okręgu białostockiego.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego