Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kiełpiński h.Rogala

3.06.2010 21:49
KIEŁPIŃSKI h. ROGALA. Wzięli nazwisko od wsi Kiełpina, a pisali się z Zaborowa, w wojew. mazowieckiem. Po Ściborze, cześniku warszaw¬skim, synowie: Jakób, Mikołaj i Stanisław; Jakób z Zaborowa, stolnik warszawski 1478 r., chorąży zakroczymski 1483 r., miał syna Ścibora. Stanisław notowany w aktach ostrowskich 1532 r. Jan, podsędek dobrzyński, um. 1547 r. Wojciech i Bartłomiej, dziedzice na Kiełpinach, Brzozowie i Płonczynie, w pow. rypińskim 1564 r. Jan, syn Stanisława, dziedzic na Białutach, a Maciej, Mikołaj, Piotr i Stanisław, synowie Jakóba, dziedzice na Kiełpinie i Białutach, w ziemi warszawskiej 1580 r. (Ks. poborowe).
Maciej, dziedzic na Białutach, miał synów, Marcyana, żonatego z Zofią Gradowską, i Stanisława, ożenionego z Bieniewską, a Mikołaj pozostawił synów: Jakóba, ożenionego z Jadwigą Markowską 1623 r., Kacpra i Stanisława, ożenionego z Elżbietą Lasocką.
Jakób, dziedzie Zgierza, podsędek zakroczymski 1606 r., z żony Katarzyny Boglewskiej miał córkę Helenę. Paweł, wojownik 1610 r., miał brata Krzysztofa, żonatego z Makowiecką, który osiedlił się na Podolu. Mikołaj zaślubił Jadwigę Sebrańską 1615 r.
Adam, Felieyan, Gabryel i Wacław z ziemią warszawską 1648 r., Adam z ziemią zakroczymską 1674 r., Andrzej i Maciej z wojew. kaliskiem, Jan i Stefan z ziemią dobrzyńską, a Stanisław z ziemią warszawską 1697 r. podpisali elekcye. Po Stanisławie z Anny Arciszewskiej synowie, Jan, dziedzic na Białutach, i Stanisław, podwojewodzy warszawski, ożeniony z Elż¬bietą Miklaszewską 1712 r. Aleksander, wojski zakroczymski 1721 r. Stani¬sław, kanonik kamieniecki, proboszcz kiełpiński 1725 r. Jan, viceregent grodzki i ziemski zakroczymski 1741 r. Pelicyan, cześnik zakroczymski 1746 r. (Metr. Kor., Don. Vars., Ks. Gr. Czerskie i Sochaczewskie).
Mikołaj sprzedał w 1662 r. swój majątek Białuty i Kiełpino Laso¬ckim (Akta Warszawskie); jego syn Kazimierz miał syna Jana, a ten Jakóba, po którym syn Grzegorz pozostawił syna Synezyusza, dziedzica dóbr Kiełpina, wylegitymowanego w Królestwie 1839 r„ po którym z żony Zofii Klepackiej synowie, Ludwik, podoficer, i Józef, żołnierz w wojsku ros., wylegitymowani w Królestwie 1839 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego

Odpowiedzi (1)

15.08.2010 05:23
Bogumiła Kiełpińska żona Stanisława Michała Olszowskiego h.Prus II wojskiego łęczyckiego,elektora 1669 roku z wojew. łęczyckiego,a 1697 roku z ziemi warszawskiej, syna Stanisława Olszowskiego, którego chrzest w 1633 w kolegiacie wieluńskiej(brata Hieronima, Andrzeja prymasa, Mikołaja, Zygmunta, Mikołaja itd.).
Stanisław Michał Olszowski i Bogumiła Kiełpińska mieli synów: Antoniego, Konstantego, wojskiego wieluńskiego 1726r., Michała, Stanisława i Wojciecha, dziedziców Kabaty, Powsin, Lisy, Łazy i Kępa (Metr.Kor.,Sigil., Kancl., Conv.Vars., Zap.i Wyr.Tryb. Piotrk. i Lubel., Ks.Gr.Łęczyckie,Wieluńskie,Ostrzeszowskie,Sochaczewskie i Czerskie).
Dalsi potomkowie nie znani.
Nieznani są także rodzice Bogumiły i inni przodkowie.

Rodzina Herbarz Szlachty Polskiej
Seweryn Hrabia Uruski, tom XII
Warszawa 1915