Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wola Cyrusowa 4.09.1863

Id
1016
Data
4.09.1863
Miejsce
Wola Cyrusowa
Region
Mazowieckie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Brzeziny, Cyrusowa Wola, Dmosin, Łódź, Rogów, Rokiciny, Stry
Artykuł
brak
Opis
Kapitan Szumlański, dowódzca oddziału 4-go woj. kaliskiego, sformowawszy, stosownie do rozkazu jenerała Taczanowskiego, oddział pieszy w powiecie kaliskim, zmuszony był opuścić 30. sierpnia Kaliskie, aby uniknąć starcia z daleko większemi siłami moskiewskiemi, koncentrującemi się przeciw niemu. Miał wtedy Szumlański 130 strzelców, 90 kosynierów, 18 kawaleryi nowosformowanej a tegoż dnia przybył mu zasiłek ze 160 jazdy. Ponieważ w danej chwili w Kaliskiem prawie że nie było oddziałów pieszych, udał się Szumlański w Mazowieckie, gdzie 1. września połączył się z nowosformowanym oddziałem łęczyckim, z którym wspólnie wyruszył w Rawskie. Dnia 4. sierpnia stanęli pod Wolą Cyrusową: Szumlański w Sierznicach, oddział łęczycki we Woli Cyrusowej a szwadron kawaleryi rawskiej pod dowództwem porucznika Sokołowskiego w Skoszewcach. O godzinie 1. w południe spostrzeżono podjazdy moskiewskie; wysłany przez Szumlańskiego rekonesans z kilkunastu jazdy, zaatakowany przez huzarów, po żwawej utarczce, żadnych strat nie poniósłszy, zdążył połączyć się ze swoim szwadronem. Tymczasem nadciągała główna siła moskiewska: 4 kompanie piechoty, 2 szwadrony huzarów, 1 secina kozaków tudzież 2 działa, idąc przez Stryków na Sierżnię. Zawiadomiwszy o tein Sokołowskiego i majora Skowrońskiego, Szumlański począł się cofać o godzinie 2. na Lipki, Niesiełków do Woli Cyrusowej, celem przeszkodzenia moskalom przeprowadzeniu artyleryi. Pod lasem Woli Cyrusowej stał już uszykowany do boju oddział łęczycki w sile 600 piechoty i 150 jazdy - Sokołowski połączył się był ze Szumlańskim już w drodze do Woli Cyrusowej.

Dowództwo nad połączonymi oddziałami objął major Skowroński. Pozycya powstańców była nader niekorzystna, — gdyż stojąc na otwartem polu, zmuszeni byli atakować moskali wychodzących z gęstego lasu. Głównodowodzący major Skowroński nie chciał się zgodzić na propozycyę Szumlańskiego zmiany stanowiska i bój rozpoczął się na brzegu lasu. Tyralierzy moskiewscy stali w ukryciu, powstańcy zaś na otwartem polu byli rozrzuceni, co spowodowało nierównomierne straty, tymbardziej, gdy dwa działa przy wyjściu z lasu ustawione, poczęły razić
ogniem kartaczowym. Położenie było rozpaczliwe: należało albo cofać się przez otwarte pole bez żadnego przykrycia, albo atakować moskali w obronnej i bezpiecznej pozycyi. Skowroński postanowił wykonać atak i posłał naprzód oddział kawaleryi rawskiej a za nią kolumnę piechoty-. Szarżę tę na otwartem polu, pod rzęsistem ogniem kartaczowym i karabinowym, wykonali powstańcy z takiem męstwem, że pomimo obronnej pozycyi moskiewskiej dotarli do armat i zmusili nieprzyjaciela do cofnięcia się w głąb i pozostawienia jednej zagwożdżonej armaty. Utrzymać się na tej pozycyi było niepodobieństwem i dla tego powstańcy ogodz. 8. wieczorem zaczęli się cofać w porządku, zwłaszcza, że od strony Rogowa nadciągały nowe posiłki moskalom. — Major Skowroński, który pod koniec walki nie był obecnym na placu boju, połączył się z oddziałem na drugi dzień w Domaniewicach.
W potyczce pod Wolą Cyrusową poległ mężny podporucznik ułanów Władysław Zaleski, walczący w szeregach od samego początku powstania, a szczególnie się odznaczyli, z kawaleryi: porucznik Szymborski, podoficerowie: Kobierzycki i Smogorzewski, szeregowy Iwan Michajłów i cały pluton porucznika Szymborskiego, ze strzelców celnych podoficerowie: Dąbski, Bartochowski, Pągowski, szeregowi: Sobieralski, Matuszewski, Błaszczykowski, Wieluchowski, Jachnicki, z kosynierów podoficer Tomasz Zieliński, sierżanci: Florenty Filipkowski, który sprzątnął majora i oficera z obsługi armat, Stanisław Janczykowski, szeregowi: Głowacki Hipolit, Gawłoski Hipolit, Zawodziński Józef, Wąsicki Kasper, Winnawer Karol, Błażej Monajda, Józef Włodarski i Piotr Karpniak oraz* Suchorzewski, podof. jazdy, który w pięciu ludzi na armaty uderzył.
Straty oddziału w tym dniu wynosiły 28 zabitych, w liczbie których dzielny dowódca kosynierów Ganier Paweł i 3 innych oficerów, rannych było 50 w tem 1 oficer.

==> Opracowanie: Uczestnicy bitwy pod Cyrusową Wolą
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)