Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dobrosołów 2.03.1863

Id
397
Data
2.03.1863
Miejsce
Dobrosołów
Region
Kaliskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Mieczoławca, Mieczownica
Artykuł
brak
Opis
Oddział w Księstwie świeżo zorganizowany pod dowództwem pułkownika Antoniego Garczyńskiego, liczący 240 strzelców i 30 ułanów, dowodzonych przez Jana Glogiera, połączył się dnia 1. marca wieczorem, po starciu Mielęckiego pod Biniszewem, z tymże oddziałem. O świcie jednak Garczyński zwinął obóz i ruszył do Mieczownicy. Mielęcki przez kilka godzin błądził ze swoimi ludźmi, nim odnalazł Garczyńskiego. Doszedłszy do wsi Dobrosołowa, zajął chaty, lecz moskale zdążyli go ubiedz i obsadzić zabudowania folwarczne, równocześnie atakując wieś, zajętą przez strzelców Mielęckiego i usiłując ich spędzić. Garczyński stał po drugiej stronie jeziorka i błot w Mieczownicy, skąd wąska grobla prowadziła na prawo do wsi, zajętej przez Mielęckiego, jeziorko i błota oddzielały Mieczownicę od zabudowań folwarcznych Dobrosołowa, gdzie się prawe skrzydło moskali osadziło. Przez ową groblę wysłał Garczyński swoje dwa plutony jazdy, która z przodu i z boku rażona strzałami moskali, zawróciła i rozsypała się. Wtedy Garczyński wysłał tyralierów przez grząskie błota i głębokie rowy, aby wyparli moskali z zabudowań folwarcznych. Lecz powstańcy, na odkrytem polu wystawieni na rzęsisty ogień przeciwnika bezpiecznie zasłoniętego, nie mogąc dojść do zabudowań i straciwszy niemało w zabitych i rannych, musieli cofnąć się pod morderczym ogniem. Niemniej Mielęcki, nie mogąc się utrzymać we wsi, cofnął się i oba oddziały uchodziły ku kordonowi, ścigane przez moskali i oskrzydlane, tak, że o formowaniu się do obrony nie było mowy. Dla powstrzymania oporu nieprzyjaciela i uchronienia oddziałów od odcięcia od kordonu, obsadzono znajdujące się przy drodze zagajenie cmentarza 28 strzelcami, pod dowództwem Nepomucena Marczyńskiego. Trzydziestka ta ofiarowana na stracenie, ani myśląc o ratowaniu się ucieczką, poczęła prażyć moskali gęstym ogniem z dubeltówek. Dragoni, zsiadłszy z koni, pieszo zaczęli atakować dzielną młodzież, zasypując ją gradem kul. Ostatecznie moskale zdobyli cmentarz, zastawszy na nim tylko zabitych i rannych, których z dzikością dobijali.
Dzięki poświęceniu tej garstki młodzieży, z której jeden tylko ocalał, wyniesiony ciężko ranny z placu boju, Klemens Winiewski, gimnazyasta z Trzemeszna, część oddziałów zdol iła ujść z pogromu, ratując się ucieczką do Księstwa. Nad samym kordonem jeszcze kolumna kawaleryi moskiewskiej zaszła z lewej strony i odcięła kilkudziesięciu uczniów gunnazyum trzemeszeńskiego, których nielitościwie porąbano.
W kilkanaście dni później Mielęcki wkroczył do Królestwa na czele dwustukilkudziesięciu ochotników.
Moskali pod Dobrosołowem wystąpiło do boju 5 rot piechoty i 200 jazdy. — Polegli tutaj między innymi: Józef Poniński, bracia Władysław i Kazimierz Trąmpczyńscy z Trzemeszna, Ciesielski Władysław, Witold Ulatowski podoficer strzelców, porucznik Marczyński. Wśród rannych szeregowych odznaczył się Antoni Szulc, ogrodnik, a wogóle poległo do 100 powstańców.

[Czas 7.3.1863]
W poniedziałek uderzyli oni w okolicy Kazimierza (Polska) na oddział Moskali, zapuścili się z nimi w boj, w którym Moskale ciężką klęskę ponieśli. Tą pomyślną potyczką ośmieleni, postąpili dalej i starli się z głównym oddziałem Moskal przed Koninem. Tam miało przyjść do strasznej walki, Moskale nie oszczędzali nikogo i ścigali cofających się Polaków koło Rachocina, Skapego, Powidzy przez granicę do Prus.
Strzelanie trwało w poniedziałek od południa do wieczora; aż do wsi Strzałkowa dochodziły kule. W jednej wsi za Radławim, już w Polsce, nazwy nie pamiętam, zginęło blisko 50 uczniów gimnazyalnych, którzy tę wieś osadzili.
Około godziny 8 wieczór otrzymał nasz landrat cd strażników granicznych doniesienie, że w Rachocinie, Skapemi w Radłowie pełno powstańców leży. Tatejsze huzary i dwie kompanie piechoty wyruszyły zaraz w kierunku tych miejsc.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)