Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jedlnia 20.04.1863

Id
511
Data
20.04.1863
Miejsce
Jedlnia
Region
Sandomierskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Brucz, Brzoza, Brzuza, leśnictwo Kozienioce
Artykuł
brak
Opis
Forsownymi marszami oddziały Jankowskiego i kapitana Zielińskiego z Podlasia posuwały się w Sandomierskie, w okolice, gdzie znajdowały się większe zrzeszenia powstańców. Przez Kuflew, Stoczek, Goszczyce, Podzamcze idąc, przeprawiły się przez Wisłę, maszerując ku lasom kozienickim. Pomiędzy Jedlnią a Brzuzą marsz ich wstrzymany został ruchami dwóch kolumn z Radomia i Białobrzegów. Pierwszy spotkał się z powstańcami Meller-Zakomelski, idący od Warszawy z 3 rotami piechoty, artyleryą i jazdą. Aczkolwiek słabszy liczebnie Zieliński, dowodzący oddziałami, przygotował się do stanowczego oporu. Strzelcy przywitali ogniem piechotę moskiewską, która ze swej strony odpowiedziała rzęsistym ogniem rotowym a następnie, zawiadomiona o niewielkiej liczbie przeciwnika, usiłowała wtargnąć do lasu, ażeby cały oddział otoczyć. Wtedy kosynierzy i strzelcy po trzykroć z bagnetem i kosami w ręku rzucając się na tłumy nieprzyjaciela, w zupełności go odparli. Wedle zebranych informacyi, moskali poległo przeszło 70, między nimi 5 oficerów, powstańców padło 16 z kilkoma dobitymi na placu, lżej
ranionych było 5. W walce tej odznaczył się między innymi kapitan Kar, który dowodząc kosynierami, własną ręką położył dowódcę szwadronu dragonów i 4 szeregowców i lubo ranny, z pola bitwy do samego końca nie schodził. W łupach dostało się powstańcom dwadzieścia kilka sztućców oraz 8 koni dragońskich.
[Ziel.]

Po bitwie w leśnictwie rządowym Kozienice, przewieziono do Jedlni 16 powstańców, których pochowano na cmentarzu, zaś 5 ciężko rannych odwieziono do szpitala św. Kazimierza w Radomiu. Dowieziono 4, ponieważ jeden uciekł w drodze.
[Akta Naczelnika Wojennego Guberni Radomskiej, APRadom, NW Radom, 31]
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)