Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Borzymin 21.04.1863

Id
515
Data
21.04.1863
Miejsce
Borzymin
Region
Płockie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
brak
Artykuł
brak
Opis
Rozpuściwszy oddział udał się Padlewski do Warszawy, aby otrzymać misyę w Lubelskie. Rząd atoli odmówi! mu i nakazał niezwłoczny powrót w Płockie,
Przyjęciem w Warszawie dotknięty, wrócił Padlewski w Płockie, rozwijając teraz ogromną czynność. Planem jego było utworzenie, o ile możności najspieszniejsze, jak najwięcej oddziałów, opanowanie drogi żelaznej, łączącej Petersburg z Warszawą, a tem samem przecięcie komunikacyi armii moskiewskiej w Kongresówce z głównym jej sztabem i szpichlerzem, następnie przez wywołanie ogólnego ruchu wpędzenie załóg moskiewskich do Modlina, zwłaszcza, że moskale w danej chwili mieli w Płockiem nie wiele nad 5000 żołnierza.
Zawiązkiem nowej organizacyi powstania miał być oddział za staraniem Eustachego Grabowskiego, komisarza cywilnego woj. płock, w Prusach Królewskich utworzony. Na spotkanie owej partyi, dowodzonej przez Szermętowskiego, b. kapitana wojsk moskiewskich, wyruszył Padlewski dnia 16 kwietnia z Podosia, własności swego adjutanta Strzegockiego, aby dnia 21. kwietnia o godz. 11. wieczorem spotkać się z Szermętowskim w Małych Radzikach. Nim jednak Padlewski zdążył dotrzeć do Radzik, tegoż dnia w południe wpadł pod Borzyminem w zasadzkę naczelnika żandarmeryi Drozdowa. Schwytany, odstawiony został do Płocka, gdzie go rozstrzelano 15. maja. Razem z Padlewskim schwytano i zesłano później na Sybir towarzyszących mii Konstantego Sicinskiego, b. kapitana wojsk moskiewskich, Jana Sokołowskiego, właściciela dóbr z Lipnowskiego, Jana Jodłowskiego, b. ucznia uniwersytetu warszawskiego i Kuczborskiego, syna rejenta z Warszawy.
Plany Padlewskiego poczęli wprowadzać w czyn Mystkowski i Kolbe.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)