Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Imbramowice 15.08.1863

Imbramowice 15.08.1863
Id
718
Data
15.08.1863
Miejsce
Imbramowice
Region
Krakowskie
Zdjęcie
Inne nazwy
Ibramowice, Konowice, Uliński las
Artykuł
brak
Opis
Gdy cały oddział Krukowieckiego dotarł do Glanowa, już zbliżali się moskale: ks. Szachowskoj od Olkusza i druga kolumna od Miechowa. Nie mając nadziei dotarcia do lasu, odległego o godzinę drogi ze znużonym i głodnym oddziałem, nim moskale nadejdą, postanowił Habich przyjąć bitwę we wsi i w tym celu polecił Krukowieckiemu wziąć pluton saperów i obsadzić tyralierami wąwóz przy wejściu do wsi, którym musiała przechodzić kolumna Szachowskoja, sam zaś czynił przygotowania do bronienia wsi, lecz widząc niepodobieństwo walki we wsi, zmienił zamiar, zwrócił się z całą kolumną ku wzgórzu, znajdującemu się od strony Imbramowic i Ulina, aby w tem stanowisku przeszkodzić połączeniu się obu kolumn moskali. Ten ruch jego na prawo zakrywał z jednej strony łańcuch tyralierów przed Glanowem rozwinięty, z prawego boku atakujących dragonów i kozaków spędził szybko oddział polski i mimo ognia piechoty z kolumny olkuskiej posunął się ku Imbramowicom i zajął lasek na wzgórzu.
Pułkownik Habich z częścią odziału zajął zachodni brzeg lasu przeciw kolumnie olkuskiej, brat jego Gustaw z drugą częścią zajął wschodni brzeg lasu przeciw kolumnie miechowskiej. Zanim moskale z Miechowa przybyli i wysiedli z podwód, ubito ich wielu, lecz wkrótce uszykowali się i 4 roty moskiewskie oraz dragoni i kozacy rozpoczęli z dwóch stron las ten atakować, gdy piąta rota i nieco kozaków atakowała Krukowieckiego w Glanowie.
Zacięty bój po obu brzegach lasu trwał 3 godziny. Lecz, gdy wielu poległo od kul i ze znużenia, oddziały cofnęły się na wzgórze w środek lasu i po półgodzinnym boju tam jeszcze rzuciły się w liczbie 140 w gęsty las młody na południowej stronie starego będący. Widząc w tej stronie tylko dragonów, postanowił Habich przedrzeć się w tym kierunku ku lasom pieskowo-skalskim, skąd oddział przybył, lecz tylko 50 ludzi ruszyło za nim. Gromadka ta w porządku postępując, spędziła dragonów, którzy z daleka tylko razili ją strzałami nie szarżując, piechota zaś także z daleka tylko strzelała do niej, nie czyniąc żadnych szkód. W ten sposób wieczorem gromadka uszczuplona doszła do lasów pieskowo-skalskich.
Druga część, pozostała w lesie pod Ibramowicami, zdołała w liczbie około 70 przedrzeć się do Chmieleńskiego.
Straty ogólne tego dnia w Glanowie i pod Imbramowicami wynosiły do 80 ludzi poległych, w tem 30 rannych, dobitych przez moskali, a 22 rannych. Ponadto około 40 zdrowych wzięli moskale do niewoli. Po stronie moskiewskiej miało poledz 120, a drugie tyle było rannych, między nimi dowodzący ks. Szachowskoj raniony w nogę, kilku oficerów moskiewskich poległo.

[Wiadomości placu boju, 31.08.1863]
Kiedy dziesięciu naszych bohaterski opór stawiało nawale moskiewskiej w Glanowie, Abicht podzieliwszy oddział na dwie części, z których jedna miała działać przeciwko kolumnie Miechowskiej, druga zaś przeciwko kolumnie Olkuskiej, zmienił kierunek i postępował ku lasom Glińskim. Na skraju lasu zawrzała gorąca walka. Nasi pomimo znużenia 24-godzinnym marszem bili się jak na Polaków przystało, a ciągle się odstrzeliwając przeszli z Ulińskich do Ibramowickich lasów. W środku Ibramowickich lasów jest niewielka wyniosłość i tę zajęli nasi żołnierze. Moskale poszli do ataku na pagórek, nasi przyjęli ich celnym ogniem i moskale odstąpili. Powtórny atak bagnetami odparto. Wałka trwała blizko przez godzinę. Zgłodniali, wycieńczeni, otoczeni przeważającemi siłami, postanowili nasi z karabinem w ręku przerżnąć się przez szeregi nieprzyjacielskie i moskale zdumieni porządkiem, w jakim nasze kolumny spuszczały się z pagórka, słaby tylko opór walecznym stawiali. Nieprzyjaciel znaczne straty poniósłszy zaprzestał dalszej walki, a oddział nasz po szedł dalej w głąb Ibramowickich lasów. Druga część oddziału, wynosząca 70 ludzi, połączyła się z Chmielińskim.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)