Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wąsów 15.08.1863

Id
720
Data
15.08.1863
Miejsce
Wąsów
Region
Krakowskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Chlewce, Glewice, Igołomia
Artykuł
brak
Opis
Drugi oddział, składający się z kilku partyj, jak Szamejta, Boremissy i t d., pod dowództwem pułkownika Taniewskiego (Tetery), ruszył równocześnie z Krukowieckim (patrz Pieskowa Skała) do Kongresówki. W okolicy Wolicy i Cła zaczepiony przez wojska austryackie, odpowiadając na atak, uszczuplony o 50 odciętych i 2 zabitych, już tylko w liczbie 376, w tein 67 legii zagranicznej, wkroczył do województwa krakowskiego i zatrzymał się pod Wąsowem na wzgórzu, porosłem krzakami, gdzie zaatakowany został o godz. wpół do 12. przez 2 roty piechoty moskiewskiej i oddział objeszczyków konnych. Moskale uderzyli od północnego zachodu i północy na rozwiniętych na tym lesistym wzgórku Polaków, lecz po krótkim boju ogniowym uciekło z oddziału polskiego na terytoryum austryackie przeszło 150 ludzi, z których część pochwytaii objeszczycy. Stu przeszło pozostałych, mianowicie 70 Polaków i 30 z legii wytrzymało przeszło 2-godzmny bój z 5 razy liczniejszym nieprzyjacielem. Na lewem skrzydle walczyła legia zagraniczna pod dowództwem dzielnego oficera węgierskiego i kapitana szwedzkiego Molboruge (pseud.), w środku i na prawem skrzydle walczyli Polacy. Ostatecznie szczupły ter. oddział, położywszy 20 moskali, a sam straciwszy kilkunastu zabitych i kilkunastu rannych, cofnął się na południe do lasku czernichowskiego z powodu, iż moskale, wyparłszy lewe skrzydło i oskrzydliwszy oddział polski, zaczęli mu tył zachodzić.
Obsadziwszy brzeg lasku czernichowskiego walczyli tu Polacy jeszcze do godziny 3 po południu, z trzech stron osaczeni przez moskali, z czwartej przyparci do kordonu i zagrożeni przez oddział wojska austryackiego. O godzinie 3. oddział znużony i uszczuplony, cofnął się w liczbie pozostałych 50 za kordon i tam po większej części został rozbrojony. Moskale ścigali uchodzących w głąb terytoryum austr., na pola tolwarku Rożanica, gdzie jeszcze kilku zranili i zabili, między innymi syna obywatela z Krakowa, Stacherskiego.
Wogóle w boju tym poległo 28 ze strony polskiej, licząc w to rannych, dobitych przez moskali. Poległ między innymi, dzielnie walczący żołnierz z 1831. r., hr. Mielżyński, dobity kilkudziesięciu pchnięciami bagnetów. 36 rannych, między nimi Kalitę Ludwika, podoficera strzelców, wzięli moskale do niewoli i takąż liczbę zdrowych. Moskali zginęło przeszło 30, tak pod Wąsowem, jak w lasku czernichowskim.
Pod Wąsowem odznaczyli się z oficerów: Stanisław Kwiatkowski i Psarski, który dawniej odznaczył się był pod Szklarami, a w czernichowskim lasku został raniony. Ranny został także dzielny oficer francuski, Latour.

Igołomia - mogiła p21 powstańców 1863Grób zbiorowy poległych znajduje się na cmentarzu w Igołomii
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)