Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Czersk 27.05.1863

Id
888
Data
27.05.1863
Miejsce
Czersk
Region
Grodzieńskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Sławetycze
Artykuł
brak
Opis
Przeprawiwszy się przez Bug pod Sławetyczami, Stasiukiewicz zatrzymał się pod wsią Czerskiem i kazał nastawić kotły do małego choć odpoczynku i nakarmienia zgłodniałego żołnierza. Wkrótce atoli dano znać, że major Andruszkiewicz, przeprawiwszy się przez Bug, zdąża ze swym oddziałem a za nim wojsko wysłane w pomoc z Włodawy. Mimo dobrej pozycyi jaką zaraz zajął pod lasem, nie mógł Stasiukiewicz przyjąć boju z powodu przeważającej liczby nieprzyjaciela, tymbardziej, gdy rekonesans wysłany w stronę Brześcia doniósł, że i stamtąd oddział wojska wyruszył i już jest blisko, powstańców zaś było niespełna 350 ludzi.
Stasiukiewicz przy pierwszym ataku opuścił oddział, który począł ratować się ucieczką, prócz 70-ciu strzelców. Ci, kierowani przez oficerów, działających juz po swojej myśli, rozstawili się przy grobli i spotkali nieprzyjaciela ogniem ze swoich strzelb myśliwskich i tak dwie godziny walczyli, aż wreszcie rozsypali się po lesie, zostawiając na placu boju 11 ludzi i 17 wziętych do niewoli, jaszczyk z amunicyą i kilka furmanek z bagażami dostało się również w ręce nieprzyjaciela.
Rozbitki, po większej części kosynierzy, wymykali się do Królestwa, jako stamtąd pochodzący. Adjutant starszy odziału, Kazimierz Narbutt, zdołał zebrać 160 rozproszonej piechoty i 37 jazdy (z tego połowa wróciła niebawem do Kongresówki), 80 piechoty doprowadził do Wańkowicza, który od 8. 5. zbierając się w lasach Rudzkich, zgromadził 101 ochotnika. Z jazdą 37 koni Narbutt przez dwa miesiące ruszał się w różnych okolicach Polesia i doprowadził oddział do stukilkudziesięciu ludzi.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)