16225. Domy starców w czasie wojny.

Ogłoszenia osób poszukujących innych danych niże nazwiska, rodziny i miejsca. Jeśli szukasz informacji np. o kolejarzach, mundurach, orderach, portretach itp - to to jest właściwe miejsce. Spotkasz tutaj osoby specjalizujące się w różnych działach nauk pomocniczych historii.
Nie umieszczaj tu postów że szukasz kogoś (osoby, rodziny) !!!! Jest do tego inny dział!

Domy starców w czasie wojny.

Postprzez jbstruzik » 16.02.2012

Siostra mojego dziadka, Katarzyna Dziekan z domu Kubat, ur. w 1865 roku w Suchej parafia Gołaczewy, mieszkała w 1939r. w Będzinie. Była wdową i pobierała emeryturę po mężu. Prawdopodobnie w 1940 gestapo zabrało Ją do domu starców i tym samym zaprzestano wypłacania emerytury. Było to działanie zgodne z ówczesnym prawem.Wiem, że tam zmarła. Do dnia dzisiejszego nie udało mi się odnaleźć Jej miejsca pochówku. Była osobą bezdzietną, więc nikt poza mną nie szuka Jej. Sprawdzałam księgi zmarłych w okolicznych miastach, ale nie ma żadnej wzmianki na Jej temat. Pisałam do Czerwonego Krzyża, ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.Zapewne coś pominęłam. Może ktoś z Państwa wie o lokalizacji domów starców w Zagłębiu i na Śląsku bądź udzieli rady, gdzie szukać.
jbstruzik
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Domy starców w czasie wojny.

Postprzez aleator » 19.02.2012

Witam!

Oto co udało mi się znaleźć:

1. Katowice - przytułek dla starców dzielnica I - Raciborska 29; dzielnica II - Ludwika; dzielnica III - Załęże.
2. Będzin - "Linas Hacholim" zakład położniczy i dom starców - Podzamcze 29.
3. Sosnowiec - żydowski dom starców - Chmielna 7.
4. Bielsko /Biała Krakowska/- ośrodek zdrowia, dom starców - al. Prezydenta Ignacego Mościckiego 11.

Wyżej podane informacje pochodzą ze Spisu abonentów sieci telefonicznych w Katowicach oraz Zagłębiu Dąbrowskim, Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu z roku 1939.

Jurek
Szukane nazwiska woj. małopolskie Bajor, Dryś, Mazur (Zaborów, Wola Przemykowska), Jeziorek (Chronów, Uszew), Przeklasa (Gromnik).
Akt urodz. Katarzyny Jeziorek, przełom XVIII/XIX w., okolice Wiśnicza.
...
http://jeziorek.url.ph/
http://chronow.url.ph
aleator
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Tłumacz (1) Twórca indeksów (1)

Odp: Domy starców w czasie wojny.

Postprzez jbstruzik » 12.02.2013

Dziękuję za odpowiedź. Niestety, ani w Sosnowcu, ani w Będzinie nie ma Jej aktu zgonu. Sprawdziłam też Siemianowice, Mysłowice, Świętochłowice. Dzisiaj byłam w archiwum w Katowicach, ale nie sprawdziłam Załęża. Dziękuję za tę podpowiedź.
jbstruzik
Zainteresowany
Zainteresowany

Powrót do INNE SZUKANIE