Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

II Armia Wojska Polskiego

13.03.2010 22:36
Może ktoś podpowie gdzie znajdę materiały dotyczące szlaku bojowego II Armii WP .Szczególnie interesują mnie sprawy związane z 10 dywizją piechoty sformowaną w Rzeszowie.Szukałem może nieumiejętnie na stronach CAW ale nic to nie dało.Interesuje mnie lista osobowa oraz lista strat oraz miejsca pochowania na cmentarzach.Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam Jerzy

Odpowiedzi (5)

13.03.2010 23:02
Witam,

w najbliższy poniedziałek wybieram się do CAWu, więc zapytam u źródła
Pozdrawiam serdecznie,
Marta
15.03.2010 22:50
Witam,

oto co znalazłam w Inwentarzu CAW:

zespół nr 5 - 61 teczek - 555 jedn. arch.
- wykazy odznaczonych 19-27.1.1945
- wykazy zwiad., oddz., pododziałów zwiadu II AWP
- meldunki o stanie bojowym jedn. armii, stratach bezpowrotnych jedn. armii - 1945 r.
- listy płac żołnierzy, podoficerów i oficerów.
- inwentarz akt dowództwa 10 DP
10 pułk piechoty - 177 jedn arch.
- imienny wykaz bezpowrotnych strat oficerów 25 pp
- imienny wykaz bezpowrotnych strat korpusu ofic. 10 DP 1944-47
- wykazy oficerów, rozkazy, skierowania do odznaczenia
- meldunki o stanie bojowym jedn. armii,
- listy płacy oficerów, podoficerów, żołnierzy

Dodatkowo meldunki, rozkazy, korespondencja etc. Wszystko dostępne w pracowni naukowej CAW. Zapraszam więc do Rembertowa

Pozdrawiam,
Marta
16.03.2010 21:48
Witaj Marto !!1
dziękuje bardzo za dużo informacji na temat jw.
za daleko na odwiedziny w CAW mieszkam na Dolnym Śląsku.
Jak dostać informacje na temat:Jan Kordecki syn Wiktora urodzony 19... w Podszumlańcach - może wysyłają ?
Pozdrawiam Jerzy
16.03.2010 22:03
Witam,

w piątek będę z powrotem w CAW. Sprawdzę czy jest teczka osobowa p. Kordeckiego.
Musi Pan najpierw wystąpić o zgodę (formularz jest online), a potem znając sygnatury, które Panu podam (jeśli znajdę) zamówić materiał. Być może będą mogli Panu wysłać skserowane informacje, ksero 1 strony A4 - 2 zł, skan drogi nieprzytomnie, bo ok. 30 zł za 1 stronę. Wszelkie informacje powinny być na stronie CAWu. Ja zawsze korzystam na miejscu, raz jeden przesłali mi zamówione ksero z płatnością przy odbiorze.

Zawsze lepiej jednak zajrzeć do teczki i sprawdzić co jest ważnego i czy warto cokolwiek kserować lub na ile dużo jest materiału. Wiem z autopsji, że może być i tak i tak. Dla przykładu teczka osobowa mojego dziadka Stanisława Merklingera zawierała mnóstwo dokumentów, opinii przełożonych etc. - ale dziadek był pułkownikiem LWP, więc materiałów była masa. Natomiast teczka jednego z przodków mojego zleceniodawcy okazała się pusta, nie licząc 1 przepustki na korzystanie z kolei, aby dojechać do pracy w jednostce.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
16.03.2010 22:22
Z góry serdeczne dzięki
pozdrawiam Jerzy