Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jak zacząć ?!?! (korzystanie i współpraca)

17.11.2008 01:32
Opisano tutaj jak korzystać z narzędzi naszego serwisu bezpłatnie, budując potężną, połączoną z innymi stronę rodzinną bez naszego udziału.
(Możesz też zamówić założenie strony i wszelką pomoc w poszukiwaniach - więcej o tym)

Jak doprowadzić do genealogicznego sukcesu? Genealogia Polaków powstała właśnie po to aby to ułatwić.
Na dole tego postu jest dokładna ścieżka jak postępować krok po kroku.

Prowadź tutaj skrypt swojej wiedzy
Zacznij od tego, aby prowadzić tutaj skrypt swoich poszukiwań wraz notami biograficznymi. Załóż temat w dziale "Artykuły" lub poproś o założenie forum rodzinnego. Każdą znalezioną informację możesz dodawać jako nowy post. Powstanie skrypt tego co wiesz.
1) zarejestruj się
2) twórz ogłoszenia, noty biograficzne
3) utwórz "nowy temat" w dziale Artykuły, nazwij go np. "Strzelecki - skrypt poszukiwań", "Strzelecki - notatnik", brudnopis, fiszki ...
3) wpisuj w postaci postów wszelkie informacje (posty możesz potem edytować)
4) dodawaj zdjęcia, korzystaj w formie linków z istniejącej bazy informacji o wszystkim co potrzebne.

Zalety
  1. Informacje gromadzisz w jednym miejscu
  2. informacje możesz dodawać z dowolnego komputera na świecie
  3. w każdym miejscu na świecie masz do nich dostęp
  4. nie grozi Ci awaria dysku i utrata danych
  5. badania od razu stają się jawne co pozwala innym na dodawanie uzupełnień i kontakt
  6. zapiski są widziane w wyszukiwarkach takich jak np. Google
  7. możesz poprawiać starsze zapiski, łączyć je lub rozdzielać na wątki
  8. możesz korzystać z zasobu unikalnej wiedzy i dodawać ją jako linki do swoich zapisków (biografie, zdjęcia, opisy miejsc, opisy herbów, genealogie rodzin spokrewnionych, trudne hasła dawnej legislatury czy w innych językach, opisy zwyczajów a nawet starych potraw i wróżb.
  9. możesz korzystać z pomocy fachowców na każdym etapie
  10. twoja wiedza może być wykorzystana przez innych
  11. twoje materiały są chronione prawem autorskim
Nie musisz żmudnie szukać zainteresowanych rodzinną genealogią - sami do Ciebie trafią gdy zobaczą że baza wiedzy o rodzinie jest spora.

Pomoc fachowa, usługi
Jako redakcja służymy także pomocą fachową. Począwszy od najprostszej - czyli wypisów z publikacji na temat rodziny, poprzez poszukiwania archiwalne aż do stylowego wydania monografii. Możesz zacząć sam - od pisania skryptu, a możesz zacząć od zlecenia nam napisania strony dot. Twojego nazwiska. Wszystkie kroki opisane powyżej i poniżej możemy zrobić za Ciebie - ale to wiąże się z pewnymi kosztami.

Dowiedz się więcej
  1. Przykład początkowego skryptu - poszukiwania Orthnerów
  2. Nie wiesz jak w ogóle zacząć genealogię - Zobacz jak
  3. Twoja Wielka Strona Rodzinna
  4. Przykład doprowadzenia do szerokiej strony rodzinnej - strona Sołtanów
  5. Jak dodawać wiedzę do już istniejącej
  6. Formaty wprowadzania danych
Pamiętaj
Badania genealogiczne to nie automaty do rysowania drzewek. To wspólne gromadzenie informacji o tym JAK żyli bliscy których nie zdążyłeś poznać.

KROK PO KROKU

Przedstawiona tutaj ścieżka, to droga dla osób, które chcą stworzyć bazę - stronę rodzinną - związaną z siecią informacji Herbarza. Jest to ścieżka dla tych, którzy nie chcą, lub nie mogą korzystać z pomocy fachowej redakcji - a chcą mieć stronę rodzinną z wszystkimi możliwościami.
  1. Zacznij zbierać informacje rodzinne, zdjęcia, opowiadania, dokumenty (czytaj więcej)
  2. Sprawy techniczne na portalu (zasady, pomoc, tricki)
    1. Zarejestruj się na Forum (Biblioteka-Forum) - rejestracja
    2. Otrzymasz mail aktywacyjny z linkiem w który trzeba kliknąć
    3. Uzupełnij swój profil (pod nagłówkiem strony po prawej stronie - szczególnie informacje o sobie, poszukiwaniach)
    4. Napisz trzy ogłoszenia (posty) w tym dziale (np. że szukasz rodziny, informacji o miejscu, o ludziach danego zawodu) - po napisaniu trzech "postów" system przyznaje więcej praw i możliwości..
    5. Zarejestruj się w Archiwum Zdjęć (to jest osobna baza danych, a więc osobna rejestracja, najlepiej użyj tego samego "loginu" - nazwy). Kliknij w link w mailu aktywacyjnym.
  3. Dodawanie wiedzy
    1. Przeczytaj reguły używane w dziale Słownik Biograficzny
    2. Zacznij tworzyć noty biograficzne w tym dziale o osobach z Twojej rodziny - używaj języka encyklopedycznego, bezosobowego ("Jan urodził się...." a nie "mój pradziadek urodził się..."). Każdy nowy wątek (nową notę biograficzną tytułuj wg schematu
    3. Utwórz w tym samym dziale wątek ogólny o rodzinie - tekst przekrojowy, monografię - którą będzie potem uzupełniać, edytować. Nazwij go nazwiskiem Twojej rodziny. Dla każdego nazwiska twórz osobne wątki.
  4. Dodawanie zdjęć
    1. Zaloguj się w Archiwum zdjęć
    2. W dziale Archiwum Zdjęć dodaj zdjęcia portretów osób o których piszesz, albo skany dokumentów. Portrety pojedynczych osób wstaw do albumu "portrety".
    3. Po wstawieniu będziesz mieć możliwość opisania zdjęć. Portretom daj tyłuł "Nazwisko Imię", a w opisie podaj podstawowe informacje.
    4. Możesz zawsze poprawić opis zdjęć - klikając edytuj pod Twoimi zdjęciami
  5. Łączenie dodanych informacji
    1. Zapamiętaj numer wątku noty biograficznej (po lewej stronie obok tytułu wątku)
    2. Przejdź do wątku zbiorczego o rodzinie, w którym wymieniasz tę osobę. Będziesz mógł dodać link do jej szczegółowej biografii. Kliknij "edytuj" po prawej górnej stronie postu. Znajdź miejsce gdzie chcesz wstawić link np. za wymienieniem tej osoby w tekście i napisz [forum ]12345[ /forum ] (bez spacji, użyj zapamiętanego numeru owej noty biograficznej). "Wyślij post" - czyli zapamiętaj zmiany. Jeśli coś pójdzie nie tak to pamiętaj że zawsze możesz znowu edytować post.
    3. Stwórz link w drugą stronę. Zapamiętaj numer wątku zbiorczego. Przejdź do noty biograficznej. Edytuj ją. Na dole wstaw ikonkę (po prawej stronie jest zestaw ikonek) i wstaw kod [forum ]12345[ /forum ] (pamiętaj - bez spacji, i tym razem użyj tego drugiego zapamiętanego numeru)
    4. Wstaw do noty biograficznej aktywną miniaturkę zdjęcia po kliknięciu której otworzy się to zdjęcie. W tym celu zapamiętaj numer zdjęcia (na górze nad zdjęciem danej osoby)
    5. Przejdź do noty biograficznej, edytuj ją. Umieść kursor na początku postu i kliknij przycisk "minipic" (zestaw przycisków na polem edycji). Pojawi się kod [minipic ] [ /minipic ] (bez spacji) w który wstaw ów numer zdjęcia. Wyślij post i zobacz efekt.
    6. Wstaw link w drugą stronę. Zapamiętaj numer wątku noty biograficznej. Przejdź do zdjęcia. Kliknij edytuj (pod zdjęciem) i w polu opis wstaw [forum ]12345[ /forum ] (bez spacji, użyj zapamiętanego numeru owej noty biograficznej). Wyślij zmiany i zobacz efekt.
    7. Wstaw link zbiorczy - automatyczny - do wszystkich tworzonych not biograficznych. Edytuj ogólny opis rodziny (monografię). Umieść kursor na dole, dodaj ikonkę np. następnie naciśnij przycisk "biografie" i w środek kodu wpisz nazwisko którego dotyczy monografia. Zobacz efekt - powinien być link po kliknięciu którego zobaczysz listę wszystkich tych biografii które mają owo nazwisko w tytule.
  6. Kolejna wiedza rozszerzająca informacje o rodzinie
    1. Opowiadania W dziale opowiadań utwórz wątek w którym zapiszesz zasłyszaną opowieść o danym człowieku
    2. Połącz tę opowieść z notą biograficzną (linki w obie strony), lub monografią - używają kodów "forum" lub "url" (ten drugi stosuje się wpisuje do kodu pełny link do wątku - np.: [ url=http://www... ] tekst linku [ /url ] (oczywiście bez spacji w kodzie)
    3. Opisy miejsc Dodaj, uzupełnij informacje o miejscu. Przejdź do działu Słownik Miejsc, sprawdź czy jest wątek opisujący daną miejscowość. Jeśli jest użyj go jako linku w Twoim tekście. Jeśli - stwórz go - opisz encyklopedycznie miejscowość. W drugim poście możesz podać, że urodziła się, lub żyła tutaj dana osoba - i zamieścić link do jej boty biograficznej. Umieść - zlinkuj zdjęcia - używając kodu "minipic"
    4. Mapy Wykorzystaj mapę w naszym serwisie. Sprawdź czy jest tam lokalizacja Twojej miejscowości. Sprawdź czy informacja nie wymaga uzupełnień, poprawek. Jeśli nie ma może dodać ją za pomocą prostego formularza znajdującego się na stronie. Każda lokalizacja ma swój numer. Numer ten możesz użyć aby stworzyć link w opisie miejscowości pokazujący gdzie miejsce jest na mapie. Użyj kodu [mapa_nr ]12345[ /mapa_nr ] (bez spacji) - przycisk "mapa_nr" wstawia ten kod..
    5. Artykuły Poszukaj w Bibliotece (Forum) - czy są wątki opisujące ogólnie wydarzenia z danego czasu, życie w dworkach z opisywanych czasów, miastach, zawody - dodaj do swojej monografii linki do tych tematów - co pozwoli czytelnikom poznać klimat. Być może są też noty o osobach które znały Twojego przodka, lub występują w jego opowiadaniu.
    6. Leksykon Wszystkie termin specjalne, dziwne nazwa a także herby - możesz znaleźć w Leksykonie - możesz w swojej monografii czy opisie użyć linku do hasła w leksykonie. W tym celu ustaw kursor i naciśnij przycisk "leks"i w kod (bez spacji) [leks ]nazwa[ /leks ] wstaw Twoje słowo, nazwę herb. Możesz też użyć linku do herbu klikając przycisk "herb" lub "herb_lewa" i wpisując nazwę herbu bez polskich znaków - czyli np. "nalecz" zamiast "Nałęcz".
    7. Artykuły W dziale "Artykuły" stwórz wątki opisujące życie danej rodziny, grupy, miejsca, domu ... tak abyś mógł opisać jak wyglądała choinka, jakie jedzono potrawy, jakie obrazy wisiały na ścianach. Przepisy kulinarne możesz znaleźć lub dodać do działu "Przepisy" i zlinkować z Twoim artykułem. Zdjęcia obrazów, wnętrz, otoczenia możesz umieszczać w dziale zdjęć i oczywiście odpowiednio linkować aby uatrakcyjnić artykuł. (jeśli chcesz miniaturkę umieścić po prawej stronie tekstu użyj kodu [minipic_p ]123456[ /minipic_p ] (bez spacji)
    8. Forum rodziny Jeśli jest kilka osób pomagających Ci stwórz "stolik rodzinny" - gdzie będziecie mogli w luźny sposób rozmawiać, wymieniać poglądy. W tym celu napisz do redakcji prośbę o utworzenie takiego "stolika" - czyli forum rodzinnego. Link do tego Forum oczywiście umieść pod spodem monografii.
    9. Brudnopis Stwórz w tym dziale "brudnopis" dla wszystkich spraw o których nie masz jeszcze pewności, które badasz. Brudnopis edytuj i potraktuj go jako notatnik, gdzie wymazujesz (edytujesz) to co już załatwione.
    10. Zestaw zdjęć Stworz w monografii lub artykule link do dowolnego wyboru fotografii. W tym celu edytuj wszystkie potrzebne zdjęcia i dodaj im specyficzne słowo kluczowe - niepowtarzalny ciąg znaków - np. kowalskirodzina0086 - następnie w potrzebnym miejscu - np. pod artykułem umieść kursor i naciśnij przycisk "szukaj-foto" i w kod wpisz owo słowo kluczowe. Zobacz co się stanie.
    11. Mapa rodzinna Stwórz mapę z zestawem Twoich rodzinnych miejsc - np. podstawę do wycieczki rodzinnej. W tym celu przejdź w serwisie mapy do edycji zestawów, stwórz tam własny zestaw, opisz go krótko i wstaw wszystkie numery miejsc które chcesz pokazać na mapie. Pamiętaj że mogą to być również specyficzne miejsca Twojej rodziny - np. jeśli w bazie istnieje już miejsce "Wieliczka" może wstawić miejsce "Wieliczka dom Kowalskich" i potem takie miejsca wykorzystać do zestawu. Zestaw oczywiście możesz zlinkować w monografii.
  7. Poszukiwania wspólne w terenie
    1. Po spisaniu, połączeniu wszystkiego będziesz mieć mieć wiedzę czym się dalej zajęć, czego szukać. Może np. będziesz chciał dowiedzieć się czegoś więcej o wsi w której żyła rodzina. Może też spotkasz już osoby, które też szukają tej informacji. Razem możecie w archiwum zrobić wypis wszystkich osób z danego okresu na podstawie np. metryki józefińskiej - jeśli to teren Galicji. Taka działalność pomaga Tobie i innym. Dzięki temu zyskasz wielu nowych zainteresowanych, którzy uzupełnią Twoją wiedzę o ludziach danego miejsca i czasu. Będziesz mógł rozszerzyć artykuł o kolejne informacje, wnioski, obserwacje - np. gdzie stał kościół, gdzie karczma, gdzie kowal, kiedy odbywał się jarmark, jak bogate były domostwa, z czego się składały.
    2. Użyj działu "giełda" do stworzenia funduszu danego tematu - w ten sposób zaoszczędzisz na kosztach i będziesz działać wspólnie z innymi.
    3. Zaangażuj się w akcje zbierania wiedzy, wypisów, na temat np. kanoników, zamordowanych w Rzezi Galicyjskiej, Powstańców Styczniowych - najlepiej w taki projekt, który związany jest z członkami Twojej rodziny. Pomóż innym. Jeśli posiadasz jakieś umiejętności - np. znasz dobrze jakiś język - ogłoś że możesz dokonać czasem prostych tłumaczeń.

Odpowiedzi (16)

18.02.2010 13:14
Proszę o pomoc, co?jak? mam zacząć!
Jak rozpocząc budowę drzewa?
Jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę.
Pozdrawiam
18.02.2010 19:44
1. przeczytać uważnie powyższy post

2. zebrać dokumenty

3. przygotować pierwsze małe drzewko - np. od dziadka

1. dziadek
1.1. ojciec
1.1.1. ja

potem dodawać dalsze informacje

a jeśli to za trudne - to zlecić nam opracowanie - zrobimy wywiad, zbierzemy dokumenty, na ich podstawie opracujemy genealogie i pomożemy się w tym połapać.
5.08.2010 09:13
Witam.
Jestem nowicjuszem na tej stronie, czytam po raz kolejny "Jak zacząć?" i mam coraz większy mętlik w głowie. Piszesz ...Załóż temat w dziale "Artykuły"..., ale gdzie ten dział? Czy chodzi o bibliotekę-forum i tablicę ogłoszeń? Znam swoich przodków do 4 pokolenia, chciałabym to jakoś "ułozyć" i szukać dalej. Jak zacząć? Pozdrawiam Monika
5.08.2010 10:40
Witam,

proszę zrobić następująco:
1) wejść w wątek Artykuły, praca, dyskusje. Proszę najechać na podkreślony tekst, a przeniesie się Pani tam, gdzie trzeba
2) Znajdzie Pani tam po lewej stronie nad wątkami Topics okienko z napisem Rozpocznij wątek. Należy w nie kliknąć i otworzy się Pani puste okienko do wstawienia wiadomości. Następnie należy kliknąć u dołu strony wyślij tak aby napisane przez Panią wiadomości znalazły się na stronie Herbarza.
Przed kliknięciem w Wyślij warto zaznaczyć pod spodem (po prawej stronie) powiadom, jeśli ktoś odpowie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec

PS. Jeśli można będzie w czym jeszcze być pomocna, będzie mi miło pomóc
5.08.2010 19:46
Bardzo dziękuje, udało się, teraz tylko wszystko wpisać.
Pozdrawiam Monika
28.03.2013 10:08
Rozszerzyliśmy pierwszy post - dodając ścieżkę "KROK PO KROKU" - tam jest wszystko napisane maksymalnie prosto i dokładnie.
Oczywiście w razie problemów - można pytać - będziemy odpowiadać i uzupełniać wątpliwości w pierwszym poście.
18.08.2015 11:22
bonjour
je suis un nouveau inscrit sur le site
je suis a la recherche de ma famille polonaise
mon grand pére SMOLEC Nikodéme et né le 15 09 1886 a MIECHOW
je voudrais de l'aide car je suis en France et je ne connais pas la langue polonaise
merci de votre aide
2.11.2015 13:07
witam gdzie mam pierwsze kliknąć żeby samemu na początek zacząć bo nic nierozumie z tego.
20.05.2016 13:09
Witajcie Proszę podpowiedzcie mi w którym miejscu trzeba założyć "wątek zbiorczy o mojej rodzinie"? Z góry dziękuje za pomoc.

I jeszcze małe pytanie. Czy w tym wątku zbiorczym można udostępniać kilka rodzinnych nazwisk czy tylko pisać o jednym?
Jestem tu nowa, przepraszam, trochę się gubię w tych wszystkich zakątkach forum
11.09.2017 15:20
Jan Walenty ozeniony z Maria z domu () dzieci Jan Wiktor ozeniony z Irena z domu Wiącek dzieci Wlodzimierz i Bozenna Wojcik -corka Katarzyna
Rodzenstwo Jana -Wiktora Kalinowskiego (1919-1984) Anna, Alfreda, Maria, Henryk, Bronisław, Lucyna . Zamieszkiwali po wojnie na Powislu / Czerniakow, ul Czerniakowska. Jan Walenty ojciec i corka Anna, Lucyna, syn Jan Wiktor cmentarz Wilanów, Alfreda cmentarz Sadyba, Maria cmentarz Wola , Bronislaw zginął w Auschwitz na XI bloku, Henryk los nie znany.Czekam na info i moze powiekszenie rodzinnych relacji.
30.12.2018 21:18
Witam,
jak dodawać zdjęcia założyć stronę Dobrowolskich, Rapeckich, dodawać zdjęcia?
15.09.2019 00:47
Witam,
pozwolę sobie o banalne pytanie - jak zacząć? Niemniej jednak z innego powodu jak te z którymi tu już sie zapoznałem. W zasadzie nie wiem nic o swojej przeszłości. Jedyne co wiem to to że moje nazwisko rodowe to Świderski a pochodzi ono z rodziny Pietkun z pod Wilna. Wszystko w moim domu było owiane jakąś zmową milczenia nie znam także swojego ojca ale to inny temat i teraz bez znaczenia. Wiem także, że moja babcia była siostrą księdza który dotarł do Białegostoku później gdzieś przewineło się kś. Witold Pietkun to mój dziadek (brat mojej babci) ale nie zgadza się biografia bo i zbyt wiele rodzeństwa (nikt nigdy nic nie mówił o większym rodzeństwie babci) i biedna rodzina a babci rodzina ponoć była zamożna. Jestem mocno zagubiony rodzinnie proszę o wsparcie.
Pozdrawiam
16.09.2019 20:47
Czesc "Pietkun",

Pierwsza sprawa podpisuj sie prosze - latwiej pisac do konkretnej osoby.

Druga sprawa, porozmawiaj z wszystkimi najstarszymi czlonkami rodziny. Wypytaj o wspomnienia, takie generalne jak i te z dziecinstwa. W odpowiednim momencie zapytaj wprost o zmowe milczenia (przygotouj sie na rozne scenariusze). Zapisz wszystkie historie majac swiadomosc, ze to co Ci opowiedza, moze nie byc prawda.

Trzecia sprawa, zacznij od aktow metrykalnych. To co mowisz na tym etapie jest ciezkie do poukladania - jestes z rodu Swiderski (czyli po mieczu) i jak to sie dzieje, ze nagle zamieniasz sie w Pietkuna? O jakim okresie mowimy? Wez swoj akt metrykalny, znajdz akty metrykalne rodzicow/matki, majac akty metrykalne rodzicow znajdziesz dziadkow, kiedy znajdziesz metrykalia dziadkow, bedziesz znal pradziadkow. To powinno sporo wyjasnic i prawdopodobnie rozwieje ewentualna tajemnice zwiazana z rodzina.

Pozdrawiam
Witold
27.12.2019 19:36
Poszukuję córki mojego stryja Eugeniusza Fiedorowicza, urodzonego w Szczuczynie Nowogródzkim w 1923 lub 1924 roku. W Polsce mieszkał w Golejowie k/Lwówka Śląskiego, tam być może mieszkała też Jego córka, urodzona w 1953-55 roku, zapewne nosiła jedynie nazwisko swojej matki, znanej jako …"Wicia" (też Golejów). Nic więcej nie wiem. Tam już nikt z rodziny nie mieszka. Byłbym wdzięczny za jakieś informacje…
27.01.2022 09:22
Witam,
Poszukuję przede wszystkim członków rodziny Świerkowskich.
co wiem?
Leon Świerkowski był urzędnikiem Zarządu Dóbr Państwa w 1908. W 1909 ożenił się z Władysławą z Tylmanów. w 1912 urodził się mój dziadek Antoni. Cała rodzina wyjechała gdzieś na tereny carskiej Rosji. Wrócili w ostatnim możliwym momencie. Jednak Leon wkrótce zmarł. Pytanie gdzie byli? Kiedy wrócili?

Zależy mi na dokopaniu się do przodków Leona. Skąd pochodzą? Jak trafili do Warszawy? Również czy Leon miał rodzeństwo? i jeśli tak to co się z nimi stało?
Jeszcze z ustnych przekazów wiem, że mieli dokumenty poświadczające, że należą do herbu szlacheckiego Grabie.
W zapiskach znalazłam jeszcze Wandę Świerkowską ale nie wiem kto to.

Niestety, żaden żyjący przodek nie zna, żadnych innych faktów
Pozdrawiam,
Magda
27.01.2022 09:39
Witam,
Poszukuję przodków Leona Świerkowskiego.
W 1908 był urzędnikiem Zarządu Dóbr Polskich. W 1909 ożenił się z Władysławą z Tylmanów (chyba była krawcową). Mieli syna Antoniego (mojego dziadka). Cała rodzina wyjechała gdzieś w głąb carskiej Rosji. Pytanie kiedy? I po co? Wrócili w ostatnim momencie, ale wkrótce potem Leon zmarł.
Z przekazów ustnych wiem, że mieli dokumenty świadczące, że należeli do herbu grabie.
Może coś, ktoś wie, żebym mogła ruszyć do przodu.
Pozdrawiam,
Magda