Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jakiego pochodzenia byla Mama mojego Taty ?!

21.02.2013 00:52
A wiec duzo na ten temat nie wiem, wiem tylko tyle ze urodzona byla 28.02.1914 Miejscowosc, Panstwo nie znane ???? zmarla w polowie Maja 1995 Roku W Paczkowie woj Opolskim.
Podczas wojny przebywala w roznych Miastach i Panstwach np: Austri (Saltzburg) Niemcy ( Duisburg) (Berlin) i.t.d I na Urkaninie ,Miasto nie znane do dzis nikomu z Rodziny.
Wiem jeszcze ze za Panny miala na nazwisko Ewa Dábrówna.
Byla zonata z Roman Emil Majka urodzony 1914 Roku (dzien miesiac nie znany )w jakim okresie nie znane Miejscowosc Kraj (nie znane )!?
Podczas wojny zostalo Nazwisko zmieniona z Majka na Majko z jakiego powodu i dlaczego tez nie jest to do dzis nikomu znane.
Nie wiem czy ta wystarczy ale wiecej informacji nie mam a bardzo bym chciala sie dowiedziec kim moji dziadkowie byli przynajmniej ich pochodzenie jest dla mnie bardzo wazne i dla mojego Taty.
Jezeli jest tu ktos by mi mogl dalej jakos pomuc w szukanu brdzo dziekuje za kazda informacje

Odpowiedzi (1)

22.02.2013 17:52
Zbyt mało danych uruchomić może tylko domysły, mniej lub bardziej prawdopodobne.
Jeśli nazwisko panieńskie Dabrówna, to ojciec zapewne nazywał się Daber. Takie nazwisko pojawia się w dawnych spisach i w różnych księgach adresowych, głównie na Pomorzu i we Lwowie. Dość duży rozrzut terytorialny, może wskazywać na profesję jaką przodkowie reprezentowali, na niedostatek środków utrzymania rodziny („za chlebem”), dużą dzietność itp.
Zamiana „Majka” na „Majko” nie jest odcięciem od pierwotnego źródłosłowu, lecz wg mnie ma wyłącznie charakter niemiłej wariantywności. Nie wygląda bowiem na to, żeby była wprowadzona celowo, np. dla zatarcia śladów dla ukrycia się przed represjami, z powodu zmiany wiary lub przekonań itd.
Pewna grupa ludzi z Kresów, a i z dzisiejszego wschodniego pogranicza też, ma trudności z czystą wymową głoski „o”. Ich aparat artykulacji wydaje wtedy dźwięk pośredni między głoską „o” i „a”. Czynią to bezwiednie, nie zdając sobie sprawy, że wprowadzają do obiegu zaburzenie foniatryczne, które dla osób spoza ich kręgu może być kłopotliwe w odbiorze słuchowym, np. nazwisko „Soroczyński” wymawiają prawie jako „Saraczyński”. Podobnie z głoską „ł” słyszaną dziś prawie wyłącznie jako „l”. Zatem jeśli pan/pani Majka podali swe nazwisko urzędnikowi Stanu Cywilnego w wymowie kresowej to może wskazywać na ich pochodzenie. Ale urzędnik mógł być Kresowiakiem i zrozumiał po swojemu, stąd p. Majka zmienił się w p. Majko i tu absolutnie nie mówiłbym o zmianie nazwiska!