Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Żytomierz - Turczyńscy i Klingenber

12.01.2019 22:04
Witam Państwa,
Jestem prawnuczką Feliksa Turczyńskiego, brata słynnego pianisty Józefa oraz Stanisława, Marii Podolskiej oraz Janiny. Ich rodzicami byli Adam Seweryn Turczyński oraz Józefina z Krzeczkowskich.
Jedyne co wiem to że "Adam Seweryn był właścicielem posiadłości pod Żytomierzem. Według tradycji rodzinnej był uczniem Stanisława Moniuszki, uczniem wszechstronnym. Przez jakiś czas był dyrygentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po powrocie na Żytomierszczyznę, niezależny materialnie, udzielał prywatnych lekcji gry na skrzypcach i pianinie. Był też kolekcjonerem dzieł sztuki. W domu Turczyńskich bywali Aleksander Michałowski, Józef Jarzębski i inni wielcy muzycy. Przyjaźnił się też Seweryn Turczyński z kompozytorem i wirtuozem Juliuszem Zarębskim uczniem Fr. Liszta, zmarłym w Żytomierzu w 1885 roku." Nie mam zdjęć, jedynie Krzeczkowskich...
Czy Adam miał braci? Kim byli jego rodzice?
Moja prababcia, żona Feliksa to Julia z Klingenberg. Wiem tylko tyle że miała brata Juliusza (lub Juliana - inżynier kolejowy) oraz zdaje się siostrę Konstancję. Jeśli ktoś miałby jakieś informację proszę o kontakt.

Pozdrawiam Nanaelo Ewa Jałoszyńska