33638. Branicki Aleksander

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Branicki Aleksander

Postprzez wanka » 23.01.2019

Branicki Aleksander
1877r

Niespodziewana wiadomość o zgonie ś. p. A l e k s a n d r a h r . B r a n i c k i e g o w Nicei, dnia 20 b. m. smutkiem okryła wszystkich jego znajomych i przyjaciół, umiejących oceniać zacność i wzniosłe usposobienia tej ze wszech miar szlachetnćj osobistości, tak zawcześnie utraconćj. Nie wdaję się w szczegóły jego prywatnego i obywatelskiego żywota, bo to inni świadomei rzeczy, lepiej odemnie wykazać potrafią; ograniczam się tylko na jego działalności, na polu więcej ze mną zespolonem. Ś. p. hr. Aleksander był w całem znaczeniu miłośnikiem nauk przyrodzonych i wiele chwil zacnego żywota swego, przedmiotom tym poświęcił. W licznych podróżach, odbytych wraz z bratem swoim hr. Konstantym, równie jak on zamiłowanym, przyroda głównie go zajmowała. Powziął on myśl szlachetną, aby plony pracą i pomocą jego zdobywane, na publiczny użytek służyły; w tym więc celu obrał za przedmiot swój troskliwości, Gabinet Zoologiczny Warszawski i zasilał go drogocennemi zbiorami. Z podróży odbytej do Egiptu w r. 1864 wraz z hr. Konstantym i prof. Wagą, cały zbiór zoologiczny dostał się gabinetowi; w r. 1867 podróż odbyta do Algeryi w tymże samym komplecie i zemną, dostarczyła równie bogatego plonu; ostatnia zaś wycieczka do Egiptu samego hr. Aleksandra w towarzystwie doktora Dziedzickiego, znakomicie dopełniła w naszym zakładzie reprezentację fauny Afryki Północnej. W każdej bliższej wycieczce po różnych okolicach Europy, o Gabinecie Warszawskim zawsze pamiętał i wzbogacać go nie przestawał. Prócz tego zasilił zbiory tego zakładu różnemi innemi darami, z których jako najważniejsze wymieniam: bogaty zbiór owadów europejskich, zakupiony po ś. p. Maschelu, zmarłym w kraju entomologu i drogocenny zbiór muszli, przed kilku miesiącami z Prostu nadesłany. Nie na tern tylko ograniczała się troskliwość ś. p. hr. Aleksandra o postęp nauki w kraju; hojną swą ofiarą dał możność przeprowadzenia badań naukowych w kraju Ussuryjskim, dwom naszym zasłużonym zoologom i jego staraniem wydrukowano kilka dzieł naukowych. Fakta te najlepiśj wykazują, jak strata ta jest bolesną i ile traci nauka, pozbawiona takiego opiekuna. Pozwalam tu sobie wyrazić jeszcze moję własną boleść, straciłem bowiem jednego z członków tśj zacnej rodziny, która mnie od lat kilkunastu zaszczyca względami i prawdziwą przyjaźnią: pokój wzniosłój jego duszy! Władysław Taczanowski. —
https://sbc.org.pl/Content/91298/ii4620 ... 0-0001.pdf
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do B____