Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kolbe

8.04.2012 23:50
Poszukuję szczegółów i koligacji rodziny KOLBE z Włocławka i Warszawy.
[imgprawa]https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQuNhcZvCUhUH6SfUwZxy3tRrei5vsp7S5naS4oVdg448LGy87MJA
Rodzina Kolbe mieszkała w XIX wieku we Włocławku i miała tam kilka parceli.
Z dokumentów, które udało mi się wydobyć na ten temat wiadomo, że urodzony mniej więcej około 1820 roku Henryk Kolbe ożenił się dwukrotnie: najpierw z Laurą Wilhelminą z Kwiatkowskich (córką pułkownika Dominika Kwiatkowskiego, kawalera Virtuti Militari z 1831 roku) i miał z nią pięcioro dzieci (Stanisław Onufry ur.1848; Maria Filomena 1849-1931; Wieńczysława Anna ur.1850; Wacław Wojciech ur.1853; Henryk Antoni ur.1855). Kiedy Laura zmarła w roku 1856 mając lat tylko 28, Henryk ożenił się z jej młodszą siostrą Bronisławą i miał z nią sześcioro dzieci (Mieczysława Marianna ur.1868; Stanisława Józefa ur.1869; Czesława Zofia 1870-1870; Eugenia Petronela ur.1871; Czesława Amelia ur.1872; Bronisław Dominik 1876-1941). Oprócz zmarłej w niemowlęctwie Czesławy Zofii wszystkie dzieci Henryka (ew. z wyjątkiem pierworodnego St.Onufrego, którego losu nie znam) dorosły i zawarły związki małżeńskie. W szczególności córka Maria wyszła za mąż za Stefana Szczotkowskiego i ich synem był Zygmunt, późniejszy dyrektor kopalni "Janina" w Libiążu, zaś najmłodszy syn Henryka Bronisław został również inżynierem górnikiem i kierował kilkoma różnymi kopalniami w Zagłębiu (m.in. kopalnią "Grodziec" w Czeladzi i "Jerzy" w Dąbrówce Małej); synem Bronisława był Jerzy Kolbe, profesor górnictwa w AGH.

Dokumenty zachowane we Włocławku wskazują, że w 1864 Henryk Kolbe wszedł do zarządu nowo tworzonej Straży Pożarnej we Włocławku. Natomiast korespondent "Gazety Warszawskiej" donosi 23 lutego 1885, że do zarządu tejże włocławskiej straży wszedł znowu (?) Henryk Kolbe; mam osobiście wątpliwość, czy był to ten sam Henryk senior, co poprzednio (w 1885 musiał być po sześćdziesiątce), czy może jego urodzony w 1855 syn Henryk Antoni.

Odpowiedzi (10)

9.04.2012 11:53
[imgprawa]http://tools.wikimedia.pl/~julo_/Bronislawa%20Kolbe.jpgDruga żona Henryka Kolbe, Bronisława Gabriela Kolbe z domu Jaxa-Kwiatkowska (1832-1907) pochowana jest na Powązkach w kw. 39.
9.04.2012 12:52
Witam!
Znalazłem kilka informacji, może na coś się przydadzą.
W Książce telefonicznej Katowic i Zagłębia z roku 1939 pojawia się poza wspomnianym Bronisławem również
Jerzy Kolbe, inż. górn., kier. oddz.,Katowice, Zamkowa 80 (boczna).
Natomiast w części dotyczącej Gliwic są takie wpisy:
Kolbe, Carl, lnh. Maria Przybilla, Juweliergesch, Wilhelmstr. 45
Kolbe. Georg, Dr., pr. Tierarzt., Klosterstr. 4"

W Książce telefonicznej Warszawy z lat 1939/1940:
Kolbe Hersz i Sp., zakł. kamieniarski, 11-go listopada 60
Kolbe Majer, skl. mydlarski, Krucza 31
Kolbe Motek, zakł. kamieniarski, 11-go listopada 58
Kolbe S, prac. sukna do podłóg, Wilcza 18

Jurek
9.04.2012 15:06
Ten Jerzy Kolbe z Katowic to na pewno syn Bronisława, wnuk Bronisławy i Henryka. Warszawscy kamieniarze Hersz i Motek to chyba inni Kolbowie, również pozostałych nie kojarzę. Dzięki za adres Jerzego - muszę to teraz sprawdzić z zapamiętanymi przez moją Mamę informacjami sprzed wojny.
9.04.2012 16:41
Witam!
Wobec tego dodaję jeszcze garść innych informacji:
1. Źródło: 1939/1940 Silesia Business Directory
Kolbe Bronisław, Zakłady Hohenlohego, Wełnowiec.
W innym wpisie podano, że był dyrektorem, była to spółka akcyjna, siedziba Katowice Kościuszki 21.
2. W Książce telefonicznej Katowic i Zagłębia z 1937 roku pojawia się też
Kolbe Gertruda, Dąbrówka Mała, Katowicka 42.
3. Źródło: 1938 Polish Public Companies, Industry, and Trade
Fabryka Skór i Skórzanych Artykułów Technicznych - Karol Kolbe (1870), Pabianice, Legionów 69.

Znalazłem też informacje na temat osób o tym nazwisku w różnych miejscowościach:
Bydgoszcz - Kolbe Gerhard, dr, wł dóbr. Mała-Słonca
Bydgoszcz - Kolbe Fryd., em dyr. rzeźni, lekarz wet. wolno-prakt., Lubicka 44
Bydgoszcz - Kolbe Gertrud., em. naucz., Pl. Poznański 10/4
Bydgoszcz - Kolbe Jenny, em. naucz., Pl. Poznański 10/4
Pabianice - wśród architektów wymieniany jest Kolbe Otton, św. Jana 6
Łódź - Kolbe Majer, kupiec, Piotrkowska 27
Toruń - Kolbe Fryderyk, Kubicka 44
Toruń - Kolbe Stanisław, mjr. 8 p. a. c, Mickiewicza 142
Kolbe Jan, hurtownia piwa, Dąbrówka Mała, Katowicka 42, c. Szopienice

Są jeszcze inne osoby, ale nie wiem, czy dodawać, czy szukać tylko informacji ze Śląska i Warszawy.

Jurek
26.06.2012 07:04
witam,

moja praprababka, a siostra Henryka Kolbe, Maryanna (ur.1816) wyszła za mąż za Andrzeja Borodzicza, późnieszego Naczelnika Powiatu Konińskiego i mieszkała z nim w Sławsku k/Konina do 1869 roku. Po śmierci męża przeniosła się do rodziny we Włocławku prawdopodobnie z córką Marią Salomeą. Niestety nie znam dalszych losów obu pań - nie wiem kiedy zmarła Maryanna, czy Maria Salomea wyszła za mąż i miała dzieci itd.
Nie wiem też skąd ojciec Maryanny - Antoni pojawił się na ziemiach polskich. Początkowo mieszkali podobno w Przedczu niedaleko Koła i byli jakoby rodziną niemieckich fabrykantów, która osiedliła się w Polsce... Czy wiadomo coś na ten temat ?
Wg moich informacji matką Maryanny była Renata z Buderów... Może Antoni miał dwie żony ?
pozdrawiam
ewa borodzicz
2.08.2012 00:23
Ta informacja wiele mi wyjaśniła.

Jeśli Henryk Kolbe (ur. 1819) miał siostrę Maryannę (ur. 1816) i mieli oni ojca Antoniego, to wiadomo też, że ów Antoni musiał mieć drugą żonę, bo z zachowanych we Włocławku archiwaliów wynika, że najpóźniej w 1838 miał Mariannę (albo Marcjannę) z domu Makowską, urodzoną około 1810 (między 1808 a 1813; jej wiek jest w różnych dokumentach podawany różnie, zob. niżej). Są to następujące dokumenty (zwraca uwagę ten, który oznaczyłem nrem 4., pojawia się w nim Andrzej Borodzicz, ur. 1818, jako chrzestny):

1.
chrzest Antoniny Marianny Kolbe, córki Antoniego (posesora dóbr rządowych w Łęgu i Zazamczu, lat 45) i Marianny z Makowskich (lat 30)
ur. Włocławek, 7 października 1838
chrzestni - Ksawery Garztecki i Helena Noitycz [?]

2.
chrzest Wandy Fryderyki Kolbe, córki Antoniego (lat 46) i Marianny z Makowskich (lat 32)
ur. Włocławek, 5 marca 1841
chrzestni - Szczepan Kozakowski i Marianna Henryka Nastawa

3.
chrzest Edwarda Aleksandra Kolbe, syna Antoniego (lat 50) i Marianny z Makowskich (lat 30)
ur. Włocławek, 23 maja 1843
chrzestni - Józef Schultz i Katarzyna Karszewska


4.
chrzest Kazimiery Gertrudy Kolbe, córki Antoniego (lat 50) i Marcjanny z Makowskich (lat 41)
ur. Włocławek, 25 grudnia 1849
chrzestni - ]Andrzej Borodzicz (lat 46) i Łucja Kolbe, asystował też Henryk Kolbe (dzierżawca wsi Zazamcze, lat 31)

Dodatkowo Antoni pojawia się w dokumencie z r. 1855 jako 63-latek:
chrzest Henryka Antoniego Kolbe, syna Henryka (lat 37) i Laury z Kwiatkowskich (lat 27)
ur. Włocławek, 31 października 1855
chrzestni - Antoni Kolbe (lat 63) i Henryka Nastawa
2.08.2012 22:32
(...) siostra Henryka Kolbe, Maryanna (ur.1816) wyszła za mąż za Andrzeja Borodzicza (...) przeniosła się do rodziny we Włocławku prawdopodobnie z córką Marią Salomeą. Niestety nie znam dalszych losów obu pań - nie wiem kiedy zmarła Maryanna, czy Maria Salomea wyszła za mąż i miała dzieci itd. (...)

Witam
Pewnie Panią zainteresuje, że w przechowywanej przez moją Matkę skrzyni zawierającej archiwalne dokumenty i zdjęcia mojej rodziny jest też fotografia (wykonana - tak na oko - około 1870-1880) kobiety o nazwisku Zielińska, z domu Borodzicz. Czyżby to była córka Andrzeja Borodzicza i Maryanny Kolbe, wspomniana przez Panią zagadkowa Maria Salomea? Zdjęcie opisane jest na odwrocie ręką mojej babki lub mego dziadka; zwraca uwagę fakt, że najpierw nazwisko rodowe wpisane było Kolbe, dopiero potem poprawione na Borodzicz:

Tak się przypadkowo składa, że ja również - tak jak ta kobieta - nazywam się Zieliński, ale to już całkowity zbieg okoliczności, bo mój ojciec wywodzi się z Pomorza (okolice Grudziądza).

Pozdrawiam
4.08.2012 02:17



Tak się przypadkowo składa, że ja również - tak jak ta kobieta - nazywam się Zieliński, ale to już całkowity zbieg okoliczności, bo mój ojciec wywodzi się z Pomorza (okolice Grudziądza).

Pozdrawiam


To nie jest zbieg okoliczności. Jak Pan sam nadmienił, zdjęcie pochodzi z

przechowywanej przez moją Matkę skrzyni zawierającej archiwalne dokumenty i zdjęcia mojej rodziny


Jurek
18.03.2013 19:59


Tak się przypadkowo składa, że ja również - tak jak ta kobieta - nazywam się Zieliński, ale to już całkowity zbieg okoliczności, bo mój ojciec wywodzi się z Pomorza (okolice Grudziądza).
Pozdrawiam

To nie jest zbieg okoliczności. Jak Pan sam nadmienił, zdjęcie pochodzi z
przechowywanej przez moją Matkę skrzyni zawierającej archiwalne dokumenty i zdjęcia mojej rodziny

Jurek

Jednak niewątpliwie zbieg okoliczności, ja wiem to na pewno lepiej. Mój dziadek (ojciec matki), spowinowacony z Borodziczami (tak jak de domo nazywała się ta pani na obrazku), nawet nie zdążył poznać mojego ojca, moi rodzice poznali się dopiero w roku 1948, a dziadek zmarł w 1943.
23.12.2014 22:39
Przeglądałem kilka dni temu księgi meldunkowe ludności przybywajacej na pobyt "niestały" do Włocławka za lata 1863-1867
Nazwisko Kolbe pojawia się jako właściciele lub najemcy lokali w których zatrzymywali się goście.
Szczególnie gościnne były posesje nr 24 i 25 należące do Henryka Kolbe
Nie notowałem sobie kto do nich przybywał, bardziej interesowało mnie lista mieszkańców Włocławka do których ci goście przybywali.
Mieszkańcami ich domu byli: Wajchowicz, Lejman, Jakób Abramski, Weigseficz, Michał Herz lub Hirsz, Gromczewski, Izydor Dobrzyński, Mosiek Dobrzyński, Krotoszyński.
Nazwisko Kolbe pojawiło się chyba tylko raz przy posesji nr 7 (prawdopdoobnie okolice Starego Rynku) gdyż nr 8 i 9 był to nieistniejacy już Hotel 3 Korony nalezacy do rodziny Mullerów a stał on pośrodku Rynku, zaraz obok ratusza.
Przeglądając te księgi można ustalić nie tylko gości najemców p. Kolbe ale także gosci p. Kolbe.
Niestety to trochę dużo szukania. Proszę zwracać jednak szczególną uwagę na kolumnę z nuerem budynku (7, 24,25) i na poprzednią kolumnę z informacją u kogo zatrzymali się goście. http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 867_s0686/

Swoją drogą można w tym okresie zauwazyć wiele znanych osób jak rodzina Marchlewskich, Józefa Tykocinera - pioniera kina dźwiękowego, Jana Nagórskiego - pierwszego lotnika polarnego nad biegunem, twórcę kilkunastu mostów i tuneli alpejskiej kolei wysokogórskiej, wielu znanych później księży, rodzinę Zbiegniewskich, Cohnów, Muhsamów, Mullerów itp
pozdrawiam