Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Główczyńscy

3.06.2014 13:42
Witam serdecznie! Poszukuję informacji na temat rodziny Główczyńskich z Kłodawy i okolic. W trakcie prowadzonych poszukiwań udało mi się ustalić iż rodzina "wędrowała" po ziemi poznańskiej, kaliskiej.
Najstarszy ślad pochodzi z XIV z miejscowości Główczyn pow.kaliski gdzie przeplatają się rody Pawłowskich h. Korab i Główczyńskich h. Korab (1. Jarosław Główczyński h. Korab ok. 1410 zm. przed 1466 + Jadwiga ?? ok. 1450 zm. ok. 1490, matka: Jadwiga Sieciechowa z Pawłowa Mniejszeho [Teki]
2.Pabianowscy - Pawłowscy
Pawłowscy h. Korab
Pawłowscy h. Korab, z Pawłowa (Pawłówka) Mniejszego w pow. kalis. Aż po wiek XVIII używali imioniska "Jarosław", w XVI wieku niekiedy "Kosmala". Stanowili odgałęzienie Główczyńskich z Główczyna w tymże powiecie. Jarosław Główczyński od Jadwigi Sieciechowej z Mn. Pawłowa i od jej córki Jadwigi w r. 1447 wziął w zastaw 12 składów roli(lub śladów -jednostka miary w Wielkopolsce wynosząca ok 14,7 ha ziemi) w tej wsi (I. Kal. 4 k. 96). Niewątpliwie własnie owa Jadwiga była z czasem żoną Jarosława. Już wdowa w r. 1466, kiedy to arbitrzy godzili ją z Katarzyną, żoną Gniewomira z Mn. Pawłowa, która Jadwidze winna była wydać jej "babiznę" (I. Kal. 1 k. 363v). Jadwiga, wdowa po Jarosławie z Mn. Pawłowa, w r. 1477 winna była uiścić dwie kopy groszy Agnieszce, wdowie po Mirosławie z tejże wsi, zaś Małgorzata, żona Mikołaja "Gniewka" z Mn. Pawłowa, skasowała wtedy na rzecz Jadwigi swą oprawę, a Gniewek z Kurowa sprzedał jej t.r. za 30 grz. swe części w Pawłowie Mn. (I. Kal. 2 k. 463). Skwitowana w r. 1478 przez Agnieszkę, wdowę po Mirosławie z Pawłówka z dwóch kop groszy (ib. k. 527v). Synowie, Mikołaj i Jan, wspomniani w r. 1479 (P. 1386 k. 118)
3. Główczyn pow.kaliski gm.Szcztniki
4.Córki zmarłego Jana z Małego Pawłowa, Anna i Małgorzata, pozywały w r. 1434 Dobiesława z M. Pawłowa, o którym już pisałem (Gr. Kal. 1 k. 106v). Halszka, wdowa po Mikołaju z M. Pawłowa, zobowiązała sie w r. 1442, iz uiści 7 wierdunków Katarzynie, żonie Jana z Kotojecka (Gr. Kal. 6 k. 88v). Stachna częśc w Pawłowie (Małym?) sprzedała w r. 1444 za 60 grz. Hieronimowi z Ciechla (P. 1379 k. 73v). Jan "Mądry" z Pawłowa Małego nie żył już w r. 1444, kiedy występowała wdowa po nim Agnieszka (I. kal. 3 s. 51). Była w r. 1446 dzielona przez arbitrów z Jadwigą i z jej córką Katarzyną dobrami w Pawłowie (Py. 11 k. 45). Tę córkę Katarzynę pojmował za żonę Jarosław z Głowczyna i w r. 1446 Anna Kunatowa z Droszewa poręczyła zań, iż po ślubie da Jadwidze 30 grz. wiana (I. Kal. 4 k. 30).
GŁÓWCZYŃSCY z Główczyna, w powiecie kaliskim; dom już licznie rozrodzony w XIV-m wieku. Akta poznańskie i pyzdrskie z końca XIV-go wieku wspominają: Wojciecha Główczyńskiego i synów jego: Macieja i Pawła; Przedbora i synów jego: Adama, Wincentego i Klimka; Grzymka, Przedwoja, Włosta, którego stryj Dobrogost, pleban w Miłosławiu, Andrzeja, Grzegorza i Jarosława,
wszystkich z Główczyna (Leksz.). W aktach kaliskich wymienieni: Abraham, Maciek i Klimek 1411 r.; Bartosz, Janusz i Dobrogost 1412 roku; Jan, syn Jana, na uniwersytecie krakowskim 1435 roku.

Adam Boniecki
Herbarz polski. T. 6: Gąsiorowscy - Grabowniccy
Warszawa 1903")

W trakcie poszukiwań odnalazłem na 100% do 1800 roku przodków z Kłodawy
1.Główczyński, Antoni syn Mateusza, * 07.06.1878, + Kłodawa 21.04.1950
ślub w Kłodawie 1901 r. z Teodozja Nowacka

2.Główczyński, Mateusz,syn Kornela * 1833
ślub w Kłodawie 1855r z Rozalia Siewierz alias Siewierska * 1839

3.Główczyński, Kornel,syn Szczepana lub Stefana* 1805
Ślub Parafia katolicka Kłodawa, wpis 19 / 1830 z Agnieszka Rydz

4. Główczyński, Szczepan vel. Stefan (w dokumentach daty się zgadzają tylko tłumaczenie z rosyjskiego szwankuje) ślub z Regina Dropińska

Moi prapradziadkowie Jan Nowacki i Marcjanna z d. Osowska trafia się pisownia Ososka w 1907 obchodzili złote gody w dworku w Leszczynku koło Kutna. Dworek stoi po dziś dzień. Z tego pamiętnego dnia zachowała się fotografia przedstawiająca między innymi mojego rocznego dziadka i pradziadków oraz prapradziadków oraz ich rodzinę.
Zastanawia mnie też fakt że rodzina Główczyńskich posiada herb Dołęga jest też wzmianka o herbie Korab ,więc ciekawe czy również w moich żyłach płynie szlachecka krew...

http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/di ... ssageBlock

Odpowiedzi (4)

20.02.2015 23:09
Witam. Nazywam się Glowczynska i pochodzę z okolic Klodawy, dokładniej mój Tata pochodzi z miejscowości Korzecznik. Kłodawa to nasza gmina. Nie znam dokładnie moich historii moich przodków wiem jedynie ze mój dziadek urodził się w latach 40 jego rodzice mieli na imię Marianna I Edward Ale nie jestem pewna. Umarli oni dość młodo więc nawet mój Tata ich nie pamięta. Pozdrawiam: )
20.02.2015 23:16
Witam. Nazywam się Glowczynska i pochodzę z okolic Klodawy, dokładniej mój Tata pochodzi z miejscowości Korzecznik. Kłodawa to nasza gmina. Nie znam dokładnie moich historii moich przodków wiem jedynie ze mój dziadek urodził się w latach 40 jego rodzice mieli na imię Marianna I Edward Ale nie jestem pewna. Umarli oni dość młodo więc nawet mój Tata ich nie pamięta. Pozdrawiam: )
24.02.2015 23:48
Z tego co udało mi się ustalić Główczyńscy w Kłodawie i okolicach stanowili dość liczną rodzinę. Nie wykluczone ze jesteśmy w jakiś sposób spokrewnieni.Szkoda ze nie znasz innych swoich przodków. Na razie znalazłem potwierdzone księgach dane dotyczące Stefana Główczyńskiego ur.ok 1765r. Jak na razie grzebię się dalej.Pozdrawiam i życzę wytrwałości w poszukiwaniach przodków których gdzieś mamy wspólnych...
25.10.2019 13:40
Witam, ja też mam na nazwisko Główczyński. Z tego co wyszperałem, herbem mojej rodziny jest Dołęga. Moja rodzina pochodzi z południowego wschodu Polski, tj. Tarnogród (Biłgoraj). Mój pradziadek, Adam Główczyński, po wojnie przeprowadził się do Warszawy. Miał tam firmę budowlaną. Mój dziadek, Ksawery, przeprowadził się do Złotoryi w woj.dolnośląskim. Z tych rejonów pochodzi większość mojej rodziny. Zastanawia mnie ten Główczyn, bo szukając informacji o rodzinie Główczyńskich, też natrafiłem na ten trop (rodzina Główczyńskich otrzymała tą wieś od jakiegoś króla (wstyd, bo nie pamiętam jakiego). Rodzina Główczyńskich (moja) rozsiana jest po Polsce (Tarnogród, Biłgoraj, Warszawa, Pruszków, Złotoryja, Lubin, Polkowice, Wrocław...)
Być może jesteśmy w jakimś stopniu spokrewnieni, być może nie. Mimo wszystko, pozdrawiam. Piotr.