Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Trójca, pow. borszczowski

8.11.2009 19:34
Trójca - wieś, podobnie jak Bereżanka oblana jest z trzech stron wodami Zbrucza. Część wsi pozostała na lewym jego brzegu. We wsi był niewielki folwark gospodarujący na 108 morgach. Z tego ziemi ornej było 61 morgów, 6 morgów pastwisk i 41 morgów lasów. Ludność wiejska gospodarzyła na 275 morgach (w tym łąk i ogrodów 9 morgów i pastwisk 25).
Ziemia podobnie jak w Bereżance, z którą Trójca sąsiaduje - bardzo urodzajna.

Na przełomie wieku wieś zamieszkiwało około 300 osób. Z tego Polaków i Rusinów po około 50 %. Wieś zamieszkiwało również 13 Izraelitów.

Brak wiadomości o ofiarach wojny z wyjątkiem poległych w walkach frontowych. Na froncie zginęli:
Gregoraszczuk Stefan s. Michała, ur. 1905 Trójca, szer. 18 pp, poległ 17.III.1945 w Kołobrzegu
Jankowski Stanisław s. Mikołaja, ur. 1908 Trójca, sierż. 17 pp, poległ 10.V.1945 pod Litomierice [Litomierzyce w Czechach]
Laskowski Józef s. Jana, ur. 1907 Trójca, szer. 16 pp, poległ 5.II.1945 w Nadarzycach
Sokołowski Emil s. Kazimierza, ur. 1921 Trójca, chor. 12 pp, poległ 13.III.1945 w Kołobrzegu
Świeca Stanisław s. Józefa, ur. 1910 Trójca, szer. bsz. 2DP, poległ 16.IV.1945 w Zollbrucke

Bibliografia

Wieś Kresowa. Czabarówka i sąsiedzi, t. 3.

Odpowiedzi (3)

8.11.2009 19:35
Wykaz osób zamordowanych w tej miejscowości w latach 1939/1946.

Władysław Adler

x Budzyk I

x Budzyk II

Stefania Gajewska

Franciszek Gajewski

Anna Głowacka

x Gordyj(a)

Maria Gregoraszczuk

x Gułewatnyj

Aniela Iwanicka

Józef Jankowski

Maria Kędzierska

Mikołaj Korzeniowski

Katarzyna Korzeniowski

Jan Korzeniowski

Rozalia Korzeniowski

Wiktoria Korzeniowski

Michał Korzeniowski

Danuta Kotarska

Maria Kotarska

Ignacy Kotarski

Ludwika Kuszerska

Józefa Laskowska

Kornelia Laskowska

Maria Laskowska

Emilia Laskowska

Stanisław Laskowski

Antoni Laskowski

Feliks Laskowski

Katarzyna Ładowska

Józefa Łukasiewicz

x Manyluk

Aniela Możdzierz

Wanda Możdzierz

x Nahnenka

Anna Piotrowska

Pawel Piotrowski

Mikołaj Piotrowski

Janina Podlaska

Michał Podlaski

Anna Pudło

x Sachruk

Józefa Solatycka

Maria Solatycka

Józefa Solatycka

Michał Solatycki

Walerian Solatycki

Michał Solatycki

Katarzyna Solińska

Stanisław Soliński

Antoni Soliński

Katarzyna Spólnicka

Emilia Spólnicka

Wojciech Spólnicki

Stanisław Spólnicki

Katarzyna Świca

Paulina Świca

Jan Świca

Franciszek Świca

Paulina Świca

Józef Świca

Wanda Świca

x Weiss

Adam Worończak

Paulina Worończak

Janina Zaleska

Zofia Żołyńska

Maria Żołyńska

Źródło: 1.Stanisław Jastrzębski "Ludobójstwo ludności polskiej
przez OUN-UPA w województwie stanisławowskim w latach 1939-1946".
2. pismo "Na rubieży".
24.04.2021 13:07
Witam chciałabym sprostować te informacje w tych dwóch wątkach oba dotyczą osób ze wsi Trójca, ale tej w gminie Zabłotów powiat Śniatyń, województwo Stanisławowskie. Wiem bo tam uroddził się mój dzIadek Biłaszewski Onufry i te nazwiska są mi znane. Pan Edward Laskowski. "GDZIE SZUM PRUTU, CZEREMOSZU,. TAM MOJE KORZENIE" w tej ksiażeczce opisuje właśnie tych ludzi i te strony. Również Pan Jan Świca opisał tez swoje wspomnienia z Trójcy gm. Zabłotów http://www.mojewojennedziecinstwo.pl/pd ... _wewsi.pdf Pozdrawiam. Szukam cały czas rodziny dziadka z tamtych stron.
8.09.2022 20:07
Witam,
Moja babcia- Helena Jaskułowska z domu Korzeniowska urodziła się w Trójcy 10.04.1942 roku, jej matką była Maria Korzeniowska( córka Rozalii Kotarskiej z domu Laskowskiej) i Józefa Korzeniowskiego. Po wojnie babcia została osiedlona we wsi Slawoszowice pod Miliczem. Większość babci rodziny tam mieszkała. Jeśli mogę w czymś pomóc, to zapraszam do kontaktu.