7066. Brzozowski Jan Maciej

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Brzozowski Jan Maciej

Postprzez genarch » 24.02.2010

Jan Maciej Brzozowski ur. 1906 Pajde (Estonia), zm.1990 Bydgoszcz, poch. w Fordonie.

Ukończył studia medyczne w Wiedniu. W czasie trwania II wojny należał na Litwie do ZWZ AK - lekarz - pseudonim "Sowa". Po ucieczce z Litwy skierowany przez AK Okr. Wileńskiego do Oszmiany, gdzie należał do sztabu Inspektoratu "F" jako szef służby zdrowia. Potem zorganizował szpital polowy tegoż Inspektoratu w Szczepanowiczach i był kierownikiem tegoż szpitala. W czasie akcji "Burza" i "Ostra Brama" ( tzw. "powstanie Wileńskie") kierował szpitalem w Onżadowie, którego czołówką była placówka chirurgiczna w Szwajcarach pod Wilnem. Internowany w obozie w Miednikach, wywieziony do Kaługi za Moskwa. Mieszkali w ziemnym domu (ziemlance) własnoręcznie zbudowanym i pracowali w lesie przy wyrębie i ładowaniu drewna do wagonów. Głodowali. Odnowiła mu się dawna gruźlica i został umieszczony w Kałudze w szpitalu wojskowym. Tam czasem grywał na fortepianie melodie Wertynskiego, czym zyskał sympatie i uznanie wiodących lekarzy i oficerów. Został odesłany do Wilna. Stamtąd na fałszywych papierach przybył w jesieni 1945 r. do Bydgoszczy. Długie lata przepracował w Fordonie jako kierownik Ośrodka Zdrowia i wielokrotny radny miejski. Pogrzebany na cmentarzu w Starym Fordonie przy udziale tłumów byłych pacjentów i Pocztu Sztandarowego AK Okręgu Wileńskiego.

Rodzice: Henryk Teofil Brzozowski + Jadwiga Kontowt
Żona: Anna Maciejewska, ur. 1908, zm. 1986 w Bydgoszczy, pochowana na Fordonie.
Dzieci:
1. Krystyna Doweyko.
2. Barbara Zabielska.
3. Jan Mikołaj Brzozowski.
4. Andrzej Brzozowski.

:drzewo: Genealogia Brzozowskich
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Re: Brzozowski Jan Maciej

Postprzez genarch » 12.10.2010

Walczył o polskie brzmienie swego nazwiska, co udało mu się tylko częściowo. Nazywano go różnie:
1. Brazauskas Jonas
2. Bżozowskis Jonas
3. Bżozauskas Jonas
W paszporcie miał jednak wywalczone Bżozowskis Jonas.
Jednak już jego żona, Anna z Maciejewskich Brzozowska miała całkowicie zlitewszczone nazwisko w paszporcie: ONA BRAZAUSKIENE.
Dzieci zaś w litewskim brzmieniu miały:
Kristina Brazauskaite
Barbora Brazauskaite
Jonas Brazeuskas

W 1933 roku otrzymał dyplom lekarza medycyny na uniwersytecie w Wiedniu i powrócił na stałe na Litwę z zamiarem wykonywania tutaj praktyki zawodowej. Niestety, władze litewskie nie dawały zezwolenia. Został natomiast, natychmiast powołany do wojska na "normalną" służbę - jako obywatel litewski.
W wojsku nie otrzymał, jako lekarz tzn. człowiek z wyższym cenzusem, stopnia oficerskiego, ani nawet nie był tam felczerem. Musiał odbyć wszelkie szkolenia jako zwykły rekrut, przy czym, jako obywatel litewski polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) był w szczególny sposób maltretowany przez kolegów Litwinów oraz przez dowódców.
Musiał szorować kible i wywozić kloakę, spełniać różne, nieprzystojne czynności - dla uciechy i z rozkazu oficera, co godziło w godność człowieka.
Zwolniony został ze służby wojskowej po stwierdzeniu, że ma gruźlicę. Została ona zaleczona, ale też nie była pomocną przy staraniach o prawo wykonywania praktyki lekarskiej.
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec


Powrót do B____