17235. Daukszta Olga

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Daukszta Olga

Postprzez wanka » 24.04.2012

Daukszta Olga (ur. 1893 w Rydze zm. w 1956 r. w Daugavpils, pochowana na cmentarzu na Grzywie)
poetka, nauczycielka. Wydała kilka tomików poetyckich: "Dźwina o zmierzchu" (Dyneburg 1930), "Błękitne inicjały" (1933), "Walet kierowy" (1937). Ddrukowała wiersze w „Kamenie", w „Skamadrze", „Poezja polska 1914 - 1939" (antologia) wybór i opracowanie Ryszard Matuszewski, Seweryn Pollak, Warszawa, Czytelnik, 1962. Pozostawiła po sobie maszynopisy i rękopisy w języku polskim i rosyjskim. O sobie poetka pisała: „Nie jestem Rosjanką ani prawosławną, jak niektórzy myślą, jestem katoliczką ochrzczoną w Ryskim kościele (...) nazwisko moje jest żmudzkie, a może tatarskie (...) myślę, że jestem w zgodzie ze swym sumieniem i nazwiskiem, tylko mniej tu wikingów i prusów, ale przeważają Żmudzini, Jadźwingowie, Tatarzy. Wszak i ja mam kose oczy, szerokie plecy, nieduży wzrost (...) W rodzinie mojej nie brak przyzwoitych nazwisk polskich i niemieckich. Piszę po polsku i lubię Polaków, bo byli zawsze dla mnie dobrzy, czego nie mogę powiedzieć o innych narodach, z którymi mnie życie zetknęło" (fragmenty listów pisanych przez Dauksztę, przywołane przez K.A. Jaworskiego w książce "W kręgu Kameny" z 1966 r.). [www.ryga.polemb.net]
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do D____