1375. Bispink

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bispink

Postprzez jaybeere » 02.11.2008

Bispink h. własnego, v. Bisping, Biszpink, używają przydomku von Gallen. Bispingowie zamieszkiwali powiat starodubowski.
Podpisali elekcję Jana III, pisali się z województwem smoleńskim i mińskim na elekcję Augusta II.
Aleksandra z Bispingów Święczycowa i Józefa z Bispingów Wojczyńska założyły w XIX wieku Ordynację Massalańską dla Bispinków na Litwie.
Przywilej cesarza Rudolfa II z 1609 r., poświadczający, że przodkowie Jana Bispinga, który pierwszy z tej rodziny przeniósł się na Litwę i tam osiadł, pochodzą ze starożytnej szlacheckiej rodziny i piastowali różne urzędy w m. Monasteryjskiem, tak herb tej rodziny opisuje: na tarczy w połowie ściętej, w dolnym polu błękitnym, gwiazda ośmiopromienna złota, w górnym białym trzy winne grona, każde z nich ozdobione trzema zielonymi liśćmi; w szczycie hełmu ozdobionego piórami strusimi, w pośrodku błękitnym, a z boków białymi, na których skręcona wstęga tychże kolorów, dwa skrzydła błękitne, w pośrodku których nad wstęgą trzy winne grona, a pod nią gwiazda, jak na tarczy.

• Jan Biszpink, kleryk miasta i diecezji monasterskiej 1479 r. w Rzymie.
• Jan, 1765 r. horodniczy, 1767 r. podstoli, 1773 r. pisarz ziemski, 1781 r. chorąży, 1786 r. marszałek starodubowski, w końcu kasztelan pierwszy i ostatni starodubowski 1793 roku. W 1776 r. kawaler orderu Św. Stanisława.
[ Bon. I 272-273 ]
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____cron