3571. Pochwalski Władysław (1860-1924)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pochwalski Władysław (1860-1924)

Postprzez pochwalisek » 19.07.2009

Władysław Pochwalski (1860-1924)
malarz i konserwator, syn Józefa Kaspra (1816-1875), art. malarza i konserwatora, brat malarza Kazimierza (1855-1940), urodził się w Krakowie 14.04.1860, zmarł tamże 1.11.1924. Był żonaty z Jadwigą z Zatheyów, córką pedagoga i literata Hugona, z którą miał ośmioro dzieci, w tym również malarzy Stanisława (1896-1959) i Kaspra (1899-1971). Siostra Jadwigi Zathey, Zofia Zathey, była żoną malarza Stanisława Kamockiego (1875-1944).
W r. 1877 wstąpił do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował do r. 1885 u Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. W r. 1890 wyjechał na uzupełniające studia do monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był uczniem A. Wagnera. Na stałe osiedlił się w Krakowie. Pracował jako profesor rysunku i malarstwa na Kursach Dopełniających Szkoły żeńskiej. Tam zetknął się z historykiem sztuki Jerzym Mycielskim i swym nauczycielem z Akademii, malarzem i historykiem sztuki Władysławem Łuszczkiewiczem. Bliskie z nimi stosunki rozbudziły w nim zainteresowanie i zamiłowanie do malarstwa dawnego.
Władysław został członkiem Tow. Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Uprawiał malarstwo pejzażowe, rzadziej portrety. Jego pejzaże malowane gwaszem i akwarelą były pokazywane na wystawach TPSP w Krakowie i również we Lwowie.
Bardzo ważną dziedzinę jego działalności stanowiły prace konserwatorskie, którym stopniowo poświęcał się coraz bardziej, kontynuując zainteresowania ojca. Odziedziczył jego pracownię konserwacji zabytków, pierwszą tego rodzaju w Krakowie. Początkowo mieściła się ona przy ul. Wiślnej, potem był jakiś czas kierownikiem pracowni konserwatorskiej przy Muzeum Narodowym, a od r.1907 miał pracownię (którą po nim przejęli jego synowie) przy ul. Mikołajskiej 8. Odnawiał obrazy sztalugowe i freski dla różnych kościołów i dla osób prywatnych. „Z prawdziwą pasją i kultem starej sztuki oddawał się tej pracy ze znaczną umiejętnością, a zwłaszcza z wielką dokładnością i sumiennością (J. Mycielski). W r. 1903 odnawiał i częściowo uzupełniał malowidła ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela w kaplicy biskupa Jakuba Zadzika na Wawelu, zaś w r. 1904 dokonał konserwacji jednej z replik portretu Anny Jagiellonki w stroju wdowim, malowanego przez Marcina Kobera (obecnie w katedrze na Wawelu). Zajmował się konserwacją malarstwa także w wielu innych kościołach. Wśród jego prac trzeba jeszcze wymienić odnowienie licznych obrazów Piotra Michałowskiego, przekazanych (w bardzo złym stanie) przez córkę artysty Muzeum Narodowemu, prace przy restaurowaniu galerii obrazów i portretów Jerzego Lubomirskiego w Rozwadowie (zniszczone w czasie pierwszej wojny światowej). Przed r. 1914 Władysław pracował w Nieświeżu i Ołyce u Jerzowej Radziwiłłowej, odnawiając portrety rodzinne. Po pierwszej wojnie światowej restaurował wiele obrazów zniszczonych na kresach wschodnich. W ostatnich latach swego życia pracował na zlecenie Krzysztofa Mielżyńskiego w Pawłowicach i Mchach, (gdzie głównie odnawiał obrazy szkoły francuskiej z XVII wieku). Zmarł 2.11.1924 w Krakowie.

Genealogia Pochwalskich
.
pochwalisek
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do P____