25767. Borowski Adam Marcin

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Borowski Adam Marcin

Postprzez JuliuszZ » 17.08.2014

Adam Marcin Borowski, syn dra Adama Borowskiego i Marii z Wietrzykowskich, urodził się 12 lipca 1910 roku w Grodźcu (dziś dzielnica Będzina). Jego ojcem był lekarz, praktykujący przy znajdującym się w Grodźcu kompleksie przemysłowym należącym do rodziny Stanisława Ciechanowskiego (kompleks ten składał się z dwóch kopalni, huty, cementowni i browaru), pochodzący z gałęzi rodziny Borowskich h. Jastrzębiec.
Dr Borowski po wybuchu I wojny światowej powołany został do armii rosyjskiej, w której służył przez całą wojnę jako lekarz wojskowy; krótko po zakończeniu wojny, w grudniu 1918, zmarł w Warszawie najprawdopodobniej wskutek stresu pourazowego.
Adam Marcin Borowski wraz z matką został w Grodźcu, gdzie utrzymywała ona dom ze skromnych honorariów, jakie otrzymywała za pracę dziennikarską dla ukazującej się na Śląsku prasy kobiecej. W roku 1923 wyszła po raz drugi za mąż, za dyrektora kopalni „Janina” w Libiążu, Zygmunta Szczotkowskiego i wraz z synem Adamem przeprowadziła się do Libiąża. Rok później przyszła na świat przyrodnia siostra Adama Borowskiego - Anna Szczotkowska.
Adam Marcin Borowski ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1928/29. W 1933 r. ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim, a egzamin adwokacki złożył w 1939 r. W czasie studiów należał do Korporacji Akademickiej „Arkonia”, a później do Związku Filistrów „Arkonii”.
W Kampanii Wrześniowej 1939 r. służył jako porucznik w 5 Pułku Strzelców Konnych i 3 Pułku Ułanów Śląskich. Pojmany do niewoli wraz z całym oddziałem w okolicach Krakowa został wykupiony przez matkę i ojczyma, po czym wrócił do matki, która mieszkała wówczas w podkrakowskim Bieżanowie. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, był członkiem Armii Krajowej - ps. Marcin. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Zasługi z Mieczami.
W 1945 r. ożenił się z siostrą swego kolegi, Jadwigą Nowina-Konopka, córką Adama i Malwiny z Czermińskich, wychowanką Sacré-Coeur w Zbylitowskiej Górze, późniejszą przewodniczącą Koła Filistrowych „Arkonii”.
Pracował jako adwokat w 14 Zespole Adwokackim w Warszawie, jako radca prawny m.in. w Przedsiębiorstwie Filatelistycznym „Ruch”.
Zmarł nagle 5 listopada 1998 r. i został pochowany obok żony w grobie rodzinnym na Powązkach w Warszawie, kwatera 71.
Adam Marcin Borowski pozostawił czworo dzieci: Ewę (ur. 1946, po mężu Moors), Marię (ur. 1948, po mężu Czerwińską), Adama-Marię-Janusza (ur. 1949) i Magdalenę-Zofię (ur. 1958, po mężu Kość).
Juliusz Zieliński
Avatar użytkownika
JuliuszZ
Zaawansowany
Zaawansowany
Medale: 1
Wartościowy artykuł (1)

Powrót do B____