6633. Marczewski Bolesław Apolinary (1898-1969)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Marczewski Bolesław Apolinary (1898-1969)

Postprzez Marcin » 12.01.2010

Bolesław Apolinary Marczewski, ur. 13.12.1898 Odessa, zm. 25.8.1969, poch. Łódź. Syn Stanisława i Rozalii Tyzenhauz, być może ostatniej z potomków Antoniego Tyzenhauza, wydziedziczoną przez rodzinę.
Uciekł z domu rodzinnego mając 16 lat (1915) i z Wojskiem Polskim dotarł do Warszawy, osiadł w Łodzi, utrzymywał kontakt z rodziną ale tylko do pewnego czasu. Nigdy już nie zobaczył nikogo z rodziny ani Odessy, do której bardzo tęsknił. Ostatni list od swojej siostry otrzymał po wojnie i zawsze go nosił na sercu i z tym listem został pochowany w Łodzi dnia 25 08 1969. W czasie II WŚ był na robotach w Niemczech, niejednokrotnie ratowało mu życie nazwisko Tyzenhauz, które miał wpisane jako nazwisko rodowe w dowodzie przedwojennym (mógł posługiwać się tym nazwiskiem jako potomek ostatniej z rodu). Prawdopodobnie był jedynym rzemieślnikiem w Polsce, który ręcznie wykuwał na wałkach mosiężnych wzory na ramy do obrazów.
20.11.1922 W Łodzi ożenił się z Genowefą Lipińską z którą miał 6 dzieci.

:drzewo: Genealogia Marczewskich
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do M____