Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.
Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Dunin
Program jest cząstką działań Fundacji
odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna
jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.
okół genezy rodzin o przydomku Dunin narosło wiele legend, z których najbardziej znana jest o pochodzeniu od rzekomego Piotra - Duńczyka zaufanego króla polskiego osadzonego w Polsce za zasługi. Żródło tej legendy wywodzi się prawdopodobnie od innego Piotra s. Krystyna ur. ok. 1210, który przebywał długo na dworze duńskim. Dopiero jakiś czas po jego powrocie rodziny zaczynają stosować przydomek "Dunin". można przypuszczać także, że przydomek ten bierze się od imienia Dominik - Domin. Imię to musiano stosować gdzieś w wieku XIII-XIV. Jest też hipoteza pochodzenia przydomku od miejsc. Dominów (pow. Pzydry), skąd notowany jest Andrzej brat Marcina z Modliszewa. Wydaje się że ten Andrzej zwany jest gdzie indziej Andrzej z Modliszewa i Krajowa, a gdzie indziej Andrzejem Duninem-Krajewskim. Hipoteza związana z miejscowością Dominów może być zbieżna z imieniem Domin. Kolejna hipoteza wiąże się z plemieniem Didunów (Dunowie) - choć plemię to znane jest jedynie z pierwszych wieków naszej ery odnosi się ich do Dziadoszan czy Łużyczan zamieszkujących później na Dolnym Śląsku np. w okolicy Legnicy. Ta ostatnia hipoteza je o tyle ciekawa, że lud ten zamieszkiwał wg Ptolemeusza moczary - co świetnie rozwiązywało by sprawę zagadkowego łabędzia umieszczonego w herbie. Zgadza się to też z informacją że Włast był kimś ważnym na Śląsku - może nawet książę. Duninowie - Łabędzie. Więcej na temat hipotez pochodzenia Duninów.
Rodzin pieczętujących się herbem Łabędź jest ponad 200 z czego dużą grupę stanowią rodziny o przydomku "Dunin". W większości zapewne słuszne jest pochodzenie od Piotra Włostowica - chociaż wiadomo że niektóre rodziny zostały do tego herbu przyjęte używając potem również tego przydomka.
Należy zauważyć, że w średniowieczu w południowej Wielkopolsce pojawia się rodzina pisana de Donin a niekiedy nawet de Dunin. Nie jest to rodzina Duninów, lecz pochodzą z zamku Donin (Donau) rodzina łużycka. Z powodu tej bliskoznaczności liczni autorzy zaliczają przedstawicieli tej rodziny do rodu Duninów. Mogą więc pojawić się tacy "nieznani" Duninowie. Więcej o tym w wątku dot. hipotez pochodzenia Duninów.