Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Sołtan

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Sołtan

Jeżeli zapomnę o nich,
Ty Boże na niebie
zapomnij o mnie

[Adam Mickiewicz]

Owoż Rejtan na przyjazd księcia Jenerała
Zaprosił gości - liczna szlachta się zebrała,
Było teatrum (Książę kochał się w teatrze);
Fajerwerk dawał Kaszyc, który mieszka w Jatrze,
Pan Tyzenhauz tancerzy przysłał, a kapele
Ogiński i pan Sołtan, co mieszka w Zdzięciele.
Słowem, dawano huczne nad spodziw zabawy
W domu, a w lasach wielkie robiono obławy.

[Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" ks. VIII "Zajazd"]

Spis treści

* Informacje
* Biografie Sołtanów i osób spokrewnionych
* Groby i epitafia
* Artykuły dot. rodziny Sołtanów
* Opowiadania związane z rodziną Sołtanów
* Sołtanowie w literaturze
* Zdjęcia dot. rodziny Sołtan
* Dokumenty rodziny Sołtan

* Forum dyskusyjne rodziny Sołtan
* Księga gości Sołtanów

Redaktorzy strony, współpraca
* -- Redakcja Genealogii Polaków
* -- Jerzy Sołtan (fundator strony)
* -- Andrzej Sołtan
* -- Olga Krzyżyńska
* -- Emilia Sołtan
* -- Katarzyna Sołtan
* -- Krzysztof Sołtan
* -- Zuzanna Sołtan-Pruska
* -- Petru Soltan
* -- Jarosław Artur Sołtan
* -- Lech Zapolski

Informacje

Sołtan Pereświet-Sołtanowie herbu własnego.
null Sołtan (herb klasyfikowany jako odmiana Syrokomli [Nies.]) istniejący rzekomo na Litwie już przed Unią Horodelską [żał.]. Rodzina bojarska pochodzenia ruskiego w Wielkim Księstwie Litewskim, rozrodzona od XV w., ziemianie, wysocy urzędnicy dworscy i ziemscy, duchowni, wojskowi, zesłańcy. Dla niektórych Sołtanów znane są ogromne wykazy przodków sięgające kilkudziesięciu pokoleń. Przykład: Oktawia Sołtan. Znane są dwie odmiany tego herbu - zamiast srebrengo koloru - złoty, oraz taki sam herb z lilią wystającą nad gwiazdę.
"Sułtanowie na Wołyniu herbu tego używają w województwie kijewskim, mężowie wielcy i sławni w tym domu z dawna bywali" [1584r. Paprocki Herby ...]
Herb własny opisywany w dokumencie wywodu familii z 1802 [dla Jana Sołtana - Arch. Mińsk, nad. K. Ćwiertniewski] miałby wyglądać następująco: "Herbu Syrokomla - tj. Abdank biały zwyczajny powinien być w polu czerwonym, ale na wierzchu Jego i w środku Krzyż złoty, na hełmie nad koroną takiż z krzyżem Abdank"

null null

Sołtan Zupełnie inną wersję herbu Sołtan podaje Niesiecki "
null Podobno są insi Sołtanowie na Wołyniu pod Krzemieńcem, którzy w herbie działo noszą na dwóch kółkach wyrychtowane, w prawą tarczy obrócone, na niem kruk stoi, w lewą tarczy całym sobą skierowany, w pysku pierścień z diamentem trzyma, skrzydła do lotu wspięte do góry: taką miałem relacją od Samuela Sołtana, który przydał, że z Inflant na Wołyń przenieśli się." Była by więc to wg. relacji Samuela, gałąź rodziny Pereświet. Z racji na położenie geograficzne jest jednak możliwe że przypisywali oni sobie związek z rodziną inflancką pochodząc jednak w rzeczywistości od Ormian, jednak zastanawiająca jest zbieżność tego herbu z herbem obwodu smoleńskiego.

Korczak Informacje o innej rodzinie podaje Kossakowski za Paprockim.
null Wg. niego Ci Sołtanowie pochodzą od Czuppy który w 1413 przyjął w Horodle herb Korczak, od którego też początek biorą rody: Jesmanowie, Riniczowie, Mieleszkowie. Jednak wydaje się że Sołtanowie "Pereświt" pochodzący od Czuppy przyjęli herb Sołtan, podczas gdy na Litwie była inna rodzina Sołtanów pieczętująca się tym herbem. Być może jednak dotyczy to jedynie jednej ze zubożałych gałęzi rodu "Pereświt".

Ormianie Znana jest informacja o rodzinie, niespokrewnionej z powyższymi, pochodzącej od Ormian kijowskich.
null W XVI i XVIIw byłi właścicielami wiosek Sołtanówka Wielka i Mała wraz z zamkiem i dobrami przyległymi. Niewiadomo czy rodzina ta istnieje do dziś ale wymienieni byli też w 1777 w Stanisławowie. Ormiańska rodzina Sołtanów mieszkała w XVI w w Kijowie i trudniła się handlem. W XVII przenieśli się na Wołoszczyznę gdzie pozyskali szlachectwo i dobra. Od 1670 zamieszkali w Stanisławowie i tam niektórzy zaczęli się nazywać Abgarowiczami. Sołtanowie ormiańscy pochodzą wg historyków od książąt Armenii. Od nich następnie wywodzi się wiele rodzin ormiańskich (Abgarowicz, Wartanowicz, Zachayasiewicz i in). Legitymowali się herbem Korczak a potem Abgarowicz. W 1909 zmarł Kajetan Abgarowicz noszący pseudonim "Abgar Sołtan", założyciel lwowskiego pisma "Przedświt"

Innne
Istnieje wiele not o osobach jeszcze nieprzypisanych do poszczególnych rodzin Wśród innych można znaleźć też angielskie nazwisko Soltan utworzone prawd. przed XIw od nazwiska/miejscowości Sowton. Zbieżność tych nazwisk jest niezależna. Występujące w literaturze słowo Sołtan w nazwiskach z rejonu tureckiego dotyczy tytułu Sułtana jaki posiadali wysocy urzędnicy w tamtych rejonach, posługiwali się nim Ostryńscy i Puńscy - bliscy krewni chana, ale używali niekiedy czasem też Glińscy i in.. Słowo Sołtan w XVI wieku występowało także jako imię, znani są m.in Sołtan Czetwertyński i Sołtan syn Wasyla Korybuta przodka Zbaraskich (podawany czasem mylnie jako Sołtan h. Korybut). Od tego ostatniego Sołtana pochodzi z pewnością jedna z nazw miejscowych: Sołtanowszczyzna będąca w dobrach Zbaraskich.

Sołtanowicz Nazwisko to być może pochodzi od Michała syna Sołtana Aleksandrowicza. Mogło jednak powstać zupełnie niezależnie (strona Sołtanowiczów)

Tytuł hrabiowski W gałęzi Sołatnów wiodącej się od Stanisława Pereświt Sołtana (1756-1836), osoby niezwykle zasłużonej dla kraju, wywodzi się używanie tytułu hrabiowskiego. Tytuł ten nigdy nie był nadany, a pochodzi prawd. z błędnej korespondencji i not biograficznych pisanych przez osoby trzecie. Późniejsze używanie wynikało z nieświadomości tego faktu. Należy jednak sumiennie przywrócić stan faktyczny, co nie wpływa oczywiście w żadnym stopniu na poziom zasług i dokonania poszczególnych osób z rodziny. Dokładniejsza lista rodzin których tytuły wynikają z nieporozumienia lub są jawnym oszustwem znajduje się w wątku Fałszywe tytuły hrabiowskie - wraz z przyczynami i wyjaśnieniem.