Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stanisław Biechoński

Zdjęcie powstańca styczniowego Stanisław Biechoński
Stanisław Biechoński, h. Ogończyk. Ur. ok. 1845 prawd. Szydłowiec, zm. 23.7.1893 Żarnowiec. Syn Wojciecha (Radca Honorowy, Asesor Trybunału, p.o. Podsędka Sądu Pokoju okr. kieleckiego) i Anny Stojanowskiej.
Rodzeństwo: Ludomir, Oktawian Bolesław (zm. 1857), Sabin (zm. 1858), Wojciech, Jan, Helena (zam. Żychoń) oraz z drugiego małżeństwa ojca brat przyrodni Adam Karol.

klepsydra Uczestnik powstania. Po upadku powstania, przebywał jakiś czas w Anglii, Szwajcarii i Francji, a przez kilka lat był kustoszem zbiorów w Muzeum Narodowym w Rapperswilu. W 1882 wydał "Pamiątki historyczne z czasów Jana Sobieskiego w muzeum Rapperswylskiém w Szwajcaryi". Ożeniwszy się z Jadwigą Czeczel osiadł w kraju na roli w w kupionych od Mierów dobrach Żarnowiec (przekazany po jego śmierci bratu Wojciechowi a później jako dar narodu Marii Konopnickiej). Od tego czasu miejsce to staje się punktem spotkań weteranów, ludzi sztuki i kultury. W powiecie swoim zajmował się sprawami publicznymi. Szczególnie czynnym był w Towarzystwie Zaliczkowym, w zarządzie Towarzystwa Tkackiego, Stowarzyszenia Wyrobu i Sprzedaży Szat Liturgicznych itd.

Pochowany w Krakowie na Rakowicach w kwaterze Ł, w grobie razem z bratem Ludomirem
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
brak
Uwagi
[1] Spis osób pochowanych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie www.sowa.website.pl
[2] Wielcy.pl
[3] Gazeta Lwowska 27.7.1893
[4] List Marii Konopnickiej z Żarnowca 12.9.1903, Rps BUW 3177 k. 31−34 (oprac. Magnone Lena)
METRYCZKA REKORDU
Id
19906
Imię
Stanisław
Nazwisko
Biechoński
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
brak
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe