Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.
Marian Zaorski
Syn Józefa (zgodnie z dokumentami Jenisejskiej ogólnej gubernialnej administracji - Martjan Józefowicz Zaorski, Marian Zaorski, Marian Józef Tomasz Zaorski). Był uczestnikiem powstania styczniowego, za co zesłano go na Syberię. Według rejestru przestępców politycznych, znajdujących się na terenie Guberni jenisejskiej (1865), Martjan (Marian) Zaorski pochodzi ze szlacheckiego rodu Augustowskiej guberni. Został aresztowany w wieku 20 lat.
W tym samym dokumencie: "Według konfirmacji namiestnika Carstwa Polskiego i głównodowodzącego sił lądowych Carstwa Polskiego od 19-go października po pozbawieniu praw obywatelskich skazać na zesłanie na Syberię". Miejsce przeznaczenia - wieś Prirecznaja Irbiejskiej włości Kanskiego okręgu (деревня Приречная Ирбейской волости Канского округа). Z tego samego dokumentu wynika, że Marian Zaorski został oddany pod bezterminowy nadzór policyjny.
Urodził się w 1842r. W Irbieju ożenił się z córką zesłańca politycznego. Miała na imię Olga Grigorjewna, ale jej nazwisko panieńskie, pochodzenie, data ślubu nie są znane. Mieli 6 dzieci: Zachar, Iwan, Jakow, Dmitrij, Maria, Anna Zaorscy. Ani Marian, ani nikt z jego dzieci nie wrócił do Polski.
Źródło
Rejestr przestępców politycznych guberni jenisejskiej, oraz inf. rodzinne
Nadawca
Wadim Grigorjewicz Zaorski
Uwagi
Na Syberii, w Irkucku, dziś mieszka trzech Zaorskich: Wadim (nadawca - prawnuk Mariana), jego syn Grigori i wnuk Kirill - oraz żeńska część pokrewieństwa. Wątek na forum