Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.
Rafał Czarnecki
h. Prus III (odm.). Ur. 1840 na Wołyniu, syn. Andrzeja. W hucie / Abaza k/Abakanu (tamtejsze muzeum techniki) istnieją notatki napisane własnoręcznie przez Rafała Czarneckiego. Potwierdzony pobyt w Abakanie i Minusińsku
W początkowych latach 60-tych XX wieku studiował w szkole artylerii w Petersburgu (był wojskowym armii carskiej). W 1863 r został skazany na zesłanie (tzw. "posielenije") - robił odrysy map terenów objętych powstaniem, bo miał jako artylerzysta do nich dostęp. Przebywał w Chakasji do 1871, pracował w zakładzie hutniczo-metalurgicznym; w Muzeum Techniki ww Zakładu - istnieje on po dziś dzień (w części XIX-wiecznej zorganizowano owo Muzeum Techniki) znajdują się notatki sporządzone ręką Rafała Czarneckiego. Po amnestii, (wyrok zadekretowany przez Imperatora Rosji - odpis w rodzinnych zbiorach) Rafał Czarnecki osiada w Czernihowie nad Desną (nie mógł decyzją cara przekroczyć - na Zachód - linii Dniepru, ani zamieszkiwać w gubernialnych miastach Imperium). W czasie pobytu w Czernihowie prowadził zakład fotograficzny. Zmarł w Czernihowie w początku XX wieku gdzie jest pochowany na miejscowym cmentarzu (nagrobek istniał jeszcze ok 1990r., bez pomnika, obok jest pomnik i nagrobek jego żony Kamili z d. Szperkowiczowej).
Źródło
informacje prywatne
Nadawca
Radosław S. Czarnecki
Uwagi
Nadawca jest prawnukiem powstańca. Artykuł nadawcy wydany w kwartalniku: "Rodacy"m 2008/42/1, s. 22-24
Jedyny syn: Rafał Czarnecki, ur. 27.02.1882 r, prawnik i sędzia, po rewolucji Rafał s. Rafała wraz z żoną (Lidia z d. Bielajewą i synem Wiktorem) przyjechał do Polski.