Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Edmund Grzegorz Szczeciński

Ojciec Edmunda Leon Szczeciński był wtedy nauczycielem w Samborcu, w powiecie Sandomierskim. Edmund pracował w cukrowni w Rytwianach. Rytwiany leżą niedaleko od Staszowa, więc poszedł służyć pod Langiewiczem razem z panem i innymi oficjalistami dóbr staszowskich, a w szczególności cukrowni. Langiewicz przebywał w lutym 1863 r w Staszowie. Edmund służył następnie pod dowództwem Czachowskiego. Wtedy też odwiedzał rodzinę Śniegockich zamieszkałą pod Ostrowcem. Poniósł śmierć w bitwie pod Bodzechowskim Lasem 16.12.1863 roku. Dotąd nie odnaleziono jego aktu zgonu (kwerenda w parafii Ćmielów, Denków, Szewna, Momina, Kunów, Samborzec-gdzie mieszkali wtedy rodzice Edmunda). Zapewne leży w jednej ze zbiorowych mogił pod Bodzentowem. Żył niewiele ponad 20 lat.
Źródło
Księga rodziny Szczecińskich. Przyczynek do poznania pochodzenia i genealogii.Zebrał materiały i opracował Bolesław Szczeciński, Rybnik 1976
Nadawca
z domu Szczecińska
Uwagi
[1] Metryka urodzenia zapisana w księgach parafii Gorenice: Edmund-Grzegórz ur.17.11.1842 r w Niesułowicach, parafia Gorenice, powiat Olkusz, syn Leona Szczecińskiego i Anny ze Śniegockich.
[2] List Leona Szczecińskiego do Burmistrza Opiekuna Szkoły Elementarnej w Połańcu z dnia 19/31 sierpnia 1865 roku, w którym pisze o zaginięciu syna "Edmonda rok już czwarty niewiadomego z pobytu i zapewne już nieżyjącego pod Krakowem..."
METRYCZKA REKORDU
Id
47642
Imię
Edmund Grzegorz
Nazwisko
Szczeciński
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
z domu Szczecińska
Źródło
Księga rodziny Szczecińskich. Przyczynek do poznania pochodzenia i genealogii.Zebrał materiały i opracował Bolesław Szczeciński, Rybnik 1976
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe