Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szymon Jan Rudowski

(1840 – 1905) – junkier armii rosyjskiej.[1] Zbiegł z garnizonu Piotrków do oddziału mjr. Zawadzkiego. Po zlikwidowaniu obozu przyłączył się z grupą powstańców do partii D. Czachowskiego. W październiku w randze majora dowodził samodzielnym oddziałem konnym. Dnia 5/17.10.1863 roku - wg źródeł rosyjskich - do Bodzentyna "przybyła banda w sile około 100 ludzi pod dowództwem Rudowskiego otoczywszy miasto z polecenia tegoż Rudowskiego zebrano wszystkich zbiegłych z szajek powstańczych, ostrzyżono im głowy do połowy i srogo ukarano chłostą na rynku. Ciała przy chłoście posypywano piaskiem, a jednego z nich powiesili." Pobyt oddziału w miasteczku potwierdzają raporty burmistrza A. Gajerskiego i wójta gminy[2], ale brak nich takich realiów.[3] Prawdopodobnie w miasteczku przebywało kilku powstańców rekrutujących się z rozbitych lub rozpuszczonych oddziałów i Rudowski wziął ich pod swoją komendę.
Dnia 17.10.1863 r. około godz.10 –ej rano traktem od Suchedniowa przybył konny oddział Rudowskiego, który po chwili skierował się do pobliskiej wsi Dabrowa, gdzie zatrzymał się "na popas". Około 17-ej po południu z Dąbrowy skierował się traktem w stronę Nowej Słupi. Uważamy, że Rudowski otrzymał zadanie rozpoznania terenu i sprowokowania ruch wojsk rosyjskich tak, aby je pociągnąć w okolice Solca nad Wisłą. W ten sposób przygotowano możliwość koncentracji sił powstańczych w Kunowie i naradę gen. Bosaka z dowódcami oddziałów.
Około 22.10.63 r. po odbytym rajdzie kawaleryjskim i drobnych utarczkach z wojskiem rosyjskim przybył do Kunowa. Tu także dotarł płk. Z. Chmieleński. i wspólnie oczekiwano na przybycie Bosaka i jego szwadronu straży przybocznej. W międzyczasie por. Lewinowski na czele 12 kawalerzystów operował w rejonie zakładów górniczych w Klimkiewiczowie i w Ostrowcu. Po przybyciu generała i naradzie jazdę Rudowskiego skierowano do działań osłonowych na terenie powiatu opoczyńskiego.
W listopadzie 1863 r. do miasteczka zawitał rekonesans (4 kawalerzystów) i skierował się do Św. Katarzyny. Zdaniem wójta gminy, który złożył raport gen. Czengery "o ile mogłem powziąć wiadomość, był [to] rekonesans oddziału majora Rudowskiego, który składa się z 500 konnych i ten miał udać się w krakowskie."[4]
W stopniu podpułkownika został wyznaczony przez gen. Bosaka na dowódcę Opoczyńskiego pp dywizji sandomierskiej.
W jego oddziale (pułku) opoczyńskim było 11 powstańców pochodzących z miasta (8) i gminy Bodzentyn (3). Trzech z nich wskazało na konkretnych dowódców batalionów pułku opoczyńskiego Bezkiszkina (1) i Szemiota (2).
Źródło
Kulpiński J., Od miasteczka Bodzentyn do wsi Kutery... Miej.-Gmin. Bibl. Publ. w Bodzentynie, 2012
Nadawca
Jan Kulpiński
Uwagi
[1] PSB, t.32, s.682 – 684: w nocie uwypuklamy związki Rudowskiego z regionem.
[2] AP-Kielce, Nacz.Wojen.Pow.Kiel., sygn.80, k..2171 (raport burmistrza) i k.2175 (raport wójta); Akta Gminy Bodzentyn, sygn.368, k.208.
[3] Prawdopodobnie rzekomym terrorem strona rosyjska usiłowała tuszować rosnące poparcie chłopów opoczyńskich dla oddziału Rudowskiego i zmianę ich stosunku do powstania. Brak w ASC-Bodzentynodzentyn i gminy potwierdzenia egzekucji. Powstańcy ukarali śmiercią przez powieszenie mieszkańca pobliskiej wsi Dąbrowa podczas kolejnego pobytu w miasteczku i okolicy w grudniu 1863 r.
[4] AP-Kielce, Akta Gminy Bodzentyn, sygn.368, k.210.

Raporty burmistrza Gajerskiego
METRYCZKA REKORDU
Id
47775
Imię
Szymon Jan
Nazwisko
Rudowski
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
Jan Kulpiński
Źródło
Kulpiński J., Od miasteczka Bodzentyn do wsi Kutery... Miej.-Gmin. Bibl. Publ. w Bodzentynie, 2012
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe