Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Józef Lewit

Zdjęcie powstańca styczniowego Józef Lewit
Józef Lewitt (ur. w 1837 roku w Suwałkach) w trakcie powstania styczniowego walczył w oddziale Konstantego Ramotowskiego "Wawra", legendarnego dowódcy spod Kadysza, Gruszek, Koziego Rynku. Za udział w powstaniu, w roku 1864 został wywieziony na Sybir, gdzie przebywał osiem lat. Potem wrócił na chwilę do domu, ale prześladowany przez carską żandarmerię wyjechał do Petersburga. Dopiero w 1919 roku zamieszkał na stałe w Białymstoku, gdzie został honorowym sekretarzem okręgowego Związku Byłych Uczestników Powstań Narodowych. Zmarł 11 listopada 1930 roku. Jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną, uczestniczyli w nim m.in. wojewoda Marian Zyndram-Kościałkowski, starosta Mieszkowski, dostojnicy kościelni, generałowie, delegacje, kompanie honorowe i mieszkańcy miasta.

Nieco inne dane na tema Józefa Lewita podał Jarosław Marczak, w artykule Weterani powstania styczniowego z Suwalszczyzny, "Rocznik Augustowsko-Suwalski" 2013, t. 13, s. 128.

Lewit Józef, ur. w 1847 roku. Służył w partii Konstantego Ramotowskiego „Wawra”. Przez 6 miesięcy był więziony w Wilnie, a następnie zesłany do centralnej Rosji. Po powrocie pracował jako maszynista kolejowy. Został zweryfikowany jako podporucznik weteran pod numerem porządkowym 1247/1920. W latach 20. mieszkał w Suwałkach. Zmarł 11 października

1930 roku w Białymstoku. W Kwaterze Powstańców 1863 roku na warszawskich Powązkach znajduje się tablica poświęcona jego pamięci.
Źródło
Muzeum Pamięci Sybiru
Nadawca
Jan Puchalski
Uwagi
Zgodnie z nagrobkiem prawidłową datą urodzenia jest 1837r.
METRYCZKA REKORDU
Id
54463
Imię
Józef
Nazwisko
Lewit
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Jan Puchalski
Źródło
Muzeum Pamięci Sybiru
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe