Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Mieczysław Siesicki

Ur. 17.06.1829r. w rodzinnych dobrach Kurkle, syn Antoniego Waleriana, porucznika jazdy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, chorążego pow. wiłkomierskiego, i jego drugiej żony Leokadii z Koplewskich, powstaniec 1863/64r., sybirak, działacz społeczny.
Siesicki studiował kameralistykę i ekonomię na uniwersytecie w Dorpacie. Brał udział w organizacji powstania styczniowego na terenie pow. poniewieskiego, pełnił również funkcję naczelnika powiatu poniewieskiego. Aresztowany przez władze rosyjskie, był więziony w Poniewieżu, a następnie w Wilnie. Wyrokiem audytoriatu polowego w Wilnie został skazany na śmierć, a wszystkie jego majątki ziemskie uległy konfiskacie. Dzięki staraniom rodziny kara została złagodzona do 20 lat ciężkich robót na Syberii.
Do lipca 1864r. Siesicki był więziony w Moskwie, a następnie wraz z Józefem Kalinowskim (późniejszym św. Rafałem), został wywieziony do Niżnego Nowgorodu. Do miejsca przeznaczenia w Usolu koło Irkucka, dotarł wiosną 1866r. Na Syberii towarzyszyła mu żona. W lipcu 1868r. po ogłoszonej przez władze carskie amnestii ciężkie roboty zostały zamienione na osiedlenie.
Po powrocie do Warszawy pracował jako urzędnik. Zmarł 19.05.1899r. w Warszawie, pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.
Źródło
Internetowy Polski Słownik Biograficzny
Nadawca
Martyna
Uwagi
brak
METRYCZKA REKORDU
Id
58414
Imię
Mieczysław
Nazwisko
Siesicki
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
Martyna
Źródło
Internetowy Polski Słownik Biograficzny
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe