Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kazimierz Konrad Plater

Zaraz po odbiciu broni przez oddział Bujnickiego pod Krasławiem i schwytaniu Leona Platera rozpoczęła się ogólna pożoga, chłopstwo rozjuszone przez starowierców żądnych rabunku, pod pretekstem chwytania powstańców, rzuciło się na dwory, niszcząc, paląc, rabując bez przeszkody ze strony rządu, w ciągu kilku dni wiązali obywateli, księży i oddwali władzom jako buntowników. W majątku Ludwiampolu przeszło 60-cio letni stryj mój Kazimierz Plater został napadnięty w nocy przez tłumy rozkołów, niby szukających u niego broni i prochu, powiązali służbę i jeden z nich ciął go przez plecy toporem i rozrąbał ramię.
Obezwładniwszy go rzuci się na skrzynię żelazną w której znajdowały się pieniądze... przybyły prystaw jał sam chwytać pieniądze... Stryja położono na telegę trzęską [prosty wóz gospodarski] i nie zważając na rany przywieźli go galopem jako powstańca do Krasławia. Tam go trzymali na dworze niczem nie przykrytego; dopiero wieczorem doktór miejscowy otrzymał pozwolenie opatrzenia rannego. Na usilne prośby sióstr Miłosierdzia pułkownik w końcu się zlitował i pozwolił przyjąć go pod strażą do ich szpitala dopiero po kilku dniach. Tam też wkrótce umarł, bo się przyczepiła gangrena.
Źródło
Plater E.J. Z okolic Dźwiny, 1912
Nadawca
GP
Uwagi
Urodził się w Krasławiu dnia 2 lub 3 marca 1798 roku. W roku 1811 ufundował razem z bratem Wacławem kościół w Borówce. Był wicemarszałkiem powiatu dynaburskiego. Dziedzic dóbr Ludwikowo vel Ludwinopol vel Ludwiampol (Ludwigshoff) i Dziergaliszki. Nie był żonaty. Z osoby o nazwisku Gajewska pozostawił dzieci naturalne, których potomkowie używają jakoby nazwiska Plater-Gajewski. [za. Konarski Sz., Platerowie]
METRYCZKA REKORDU
Id
58678
Imię
Kazimierz Konrad
Nazwisko
Plater
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Plater E.J. Z okolic Dźwiny, 1912
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe