Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gwido Battaglia

Ur. 1846, syn Karola i Walerii Sochackiej. Wnuk po mieczu Hieronima i Anny Kulczyckiej (ur. 1790 Sambor), po kądzieli Szymona i Tekli.
Pochodził z rodu tyrolsko-włoskiego. Jego ojciec był pierwszym urodzonym w polskiej ziemi z matki Polski. Posługiwał się tytułem barona.
Uczył się w szkole ludowej w Kałuszu a następnie w gimnazjum Stanisławowie, skąd został usunięty z wilczym biletem za pobicie chłopca, który mówił o Polakach "świnie". 4 klasę ukończył w Buczaczu a kolejne we Lwowie. Wielu jego szkolnych przyjaciół brało udział w Powstaniu (np. Artur Strzetelski, Aureli Urbański i in.). Zginęli w czasie walk: Emeryk Linde, Walery Rzepecki.
26.11.1862 złożył tajną przysięgę wierności Rządowi Narodowemu. W okresie Powstania Styczniowego przebywał w Stanisłówce, własności Józefa Udryckiego (wuj). Tam zaangażowany w organizację i w transport broni dla oddziału Leszka Wiśniewskiego do wyprawy lipcowej - w której wziął udział. Po klęsce pod opieką porucznika huzarów hr. Szirmaya (który również był w organizacji), powrócił do Stanisłówki.
Długi czas związany z Nowym Targiem gdzie pełnił funkcje m.in komisarza. Ożeniony z z Olgą Baranowską h. Łodzia, miał dwóch synów Rogera i Andrzeja Marię Hieronima, który był pierwszym poległym w czasie obrony Lwowa.
Pochowany we Lwowie na Łyczakowie.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Gwidon Battaglia, Wspomnienia mojej młodości 1860-1863, Lwów 1913
[2] Józef Białynia Chołodecki, Cmentarzyska i groby naszych Bohaterów z lat 1794-1864 na terenie Wschodniej Małopolski, Lwów 1928
[3] Szematyzmy adm. galicyjskiej
[4] Akt urodzenia syna Andrzej - 1896 Tarnów.
[5] Akt ślubu rodziców - 1843 Lwów, św. Mikołaja
METRYCZKA REKORDU
Id
62208
Imię
Gwido
Nazwisko
Battaglia
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe