Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Franciszek Bohuszewicz

Zdjęcie powstańca styczniowego Franciszek Bohuszewicz
Ps. Maciej Buraczok i Symon Rewka spod Borysowa. Ur. 21.3.1940 Świaryn pod Wilnem, chrzest: Rukojnie, zm. 28.4.1900 Kuszlany. Syn Kazimierza i Konstancji. Od 1946 mieszkał z rodzicami w Kuszlanach k. Oszmiany. Uczył się w Wilnie w szkole bazylińskiej i w Petersburgu na wydz. fizyczno-matematycznym. Wydalony za zamieszki studenckie. Pracował następnie w Dociszkach.
W Powstaniu Styczniowym walczył w partii Narbutta, gdzie był ranny. Uniknął aresztowania i zsyłki ale musiał wyjechać na Ukrainę gdzie pracował w instytucjach sądowych do 1884 w guberni czernihowskiej i wołogodzkiej. Powrócił następnie na Wileńszczyznę. Ożenił się z Gabrielą Szklennik, władającą kilkoma językami, dobrze grającą na fortepianie, prowadzącą liczną korespondencję m.in. z Elizą Orzeszkową. Franciszek miał z Gabrielą pięcioro dzieci, m.in. Tomasza i Konstancję. Został pochowany w miejscowości Żupranie.
Zbierał twórczość białoruską i sam tworzył wpisując się w nurt prac dążących do zachowania tożsamości ludów składających się na Rzeczypospolitą i starając się zachować je przed rusyfikacją. Był zdeklarowanym patriotą polskim i jednocześnie białoruskim odcinającym się od nurtów separatystycznych. Tłumaczył na języka białoruski "Pana Tadeusza".
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Bohuszewicz Franciszek, Dudka biełaruskaja i Smyk biełaruski, Wilno 1930
[2] Kozłowska Helena, Śladami Franciszka Bohuszewicza, w: Czasopis 2005 nr 4
[3] Wianki w Wilnie 1897-1921, wyd. Wilno ok. 1922
[4] Biesiada Literacka 15.6.1900 (nota pośmiertna)
[5] Kurjer Codzienny, 1.5.1900
[6] Minakowski Marek Jerzy, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego
METRYCZKA REKORDU
Id
70101
Imię
Franciszek
Nazwisko
Bohuszewicz
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe