Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Seyfried

Postać ta notowana jest w literaturze pod dwoma imionami: Alfons, albo Józef Alojzy. (Możliwe że chodzi też o dwie różne osoby). Trudność rodzi tutaj olbrzymia mnogość wersji zapisywanego nazwiska, jak: Seifrid, Zejfryd, Sayfrit, Sifried itd.

Prawdopodobnie był synem Teodora, budowniczego łożmyńskiego (autora m.in. katafalku na egzekwie Tadeusza Kościuszki) i Józefy Święcickiej. Kształcił się w Gimnazjum Realnym w Warszawie. Za próbę ucieczki do Prus został w 1846 skazany na wcieleni do armii carskiej. Zdołał jednak zbiec i schronić się w Poznańskim. Aby uchronić się przed ekstradycją zgłosił się na ochotnika do wojska pruskiego. Działał w wielkopolskiej Wiośnie Ludów w 1848. Następnie pracował jako bibliotekarz u E. Ponińskiego we Wrześni. W obliczu tych faktów wątpliwe są dane o tym, że był oficerem rosyjskim (być może chodzi jednak o dwie różne osoby).
Od czasów przed Powstaniem jeden z najgorętszych stronników Mierosławskiego u którego walczył w straży chorągwianej w kampanii kujawskiej. Mianowany był naczelnikiem wojskowym woj. mazowieckiego w stopniu pułkownika. Utworzył on oddział składający się z ok 500 chłopów z Kujaw i z nimi przyłączył się do zgrupowania Taczanowskiego. Nie był jednak lubiany, szczególnie przez zwolenników Czartoryskiego i Hotelu Lambert. Niemal niewieściej fizjonomii, z małymi oczkami, ściągniętymi ustami, pod idealnie przystrzyżonym wąsem i falującą czupryną włosów, z żółtą cerą nie budził zaufania także w kontaktach osobistych. Po bitwie pod Nową Wsią wywiązała się między nim i Youngiem gwałtowna sprzeczka, po której Seyfried oraz Oborski odeszli ze swoimi oddziałami, nie chcą uznać pzrekazania naczelniej władzy Francuzowi. Po bitwie Younga pod Brdowem 29.4 - w której zginął ten dowódca, postawiono Seyfriedowi zarzut całkowitego braku reakcji, co nie było do końca prawdą. Sam Young, wzburzony po konflikcie, zbyt brawurowo podjął działania, które nie spotkały się z poparciem Seyfrieda. W dodatku Young odnosił się do niego władczo i pogardliwie - co znajdowało kontynuację w niechęci niższych oficerów. Stąd w efekcie wiele negatywnych i krytykujących wzmianek - co skończyło się 5.5. dymisją.
Następnie Seyfried działał w partii Haukego, w jego sztabie, a także w Galicji, gdzie w czerwcu 64 zorganizował mały oddziałek, który został szybko rozbity pod Ojcowem. Po powrocie został 16.6 zaaresztowany przez Austriaków. Sądzony jednocześnie zaocznie w procesie w Berlinie. Więziony na zamku krakowskim uciekł stamtąd w 1865 razem z woźnym, po czym żył jakiś czas na emigracji, gdzie m.in. w Dreźnie był członkiem Towarzystwa Patriotów Polskich, a w 1866 pojedynkował się z Niemiryczem i został ranny. Dalsze jego losy nie są znane.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Pozostałe noty w Katalogu
[2] Grot Zdzisław, Rok 1863 w zaborze pruskim, wyd. 1963
[3] Galicja w Powstaniu Styczniowym (oprac. Kieniewicz)
[4] Kraków w Powstaniu Styczniowym (re. K. Olszański), wyd. 1969
[5] Zieliński, Bitwy i potyczki ....
[6] Listy powstańców, T. Sauczeya i in. w CDIAL 195-1-58 i 102-1-75
[7] Czas 17.4.1863
[8] Dziennik Warszawski 25.5.1866
[9] Król Leon, Wspomnienia dotyczące powstania z 1863 r. (mpis)
[10] Dziennik Warszawski, 5.11.1865
[11] Włochowicz Stanisław, Pamiętniki (fragm.), w: Staszewski Janusz, Generał Edmund Taczanowski, Poznań 1936
[12] Kozłowski E., Wspomnienia chłopów powstańców 1863 roku, Wydawnictwo Literackie Kraków Wrocław 1983
[13] Borkowski J.Ł., Silva Rerum (wspomnienia)
[14] Jadczyk Karol, Dowódcy Powstania Styczniowego, Portret Zbiorowy, Łódź 2016
[15] Wikipedia, hasło: Józef Antoni Seyfried
[16] Minakowski Marek Jerzy, Potomkowie Sejmu Wielkiego - portal sejm-wielki.pl
[17] Księgi parafialne par. Łomża i Piątkowo
[18] Kieniewicz S., Seyfried Józef Alojzy - hasło w PSB
[19] Wieniawski Julian, Pamiętnik t.1
METRYCZKA REKORDU
Id
71117
Imię
brak
Nazwisko
Seyfried
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe