Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Antoni Sokalski

Zdjęcie powstańca styczniowego Antoni Sokalski
(1800-1863) Urodził się jako Antoni Sokal, 1800 Gózd Krzeszowski (Góźdź), par. Huta Krzeszowska, pow. biłgorajski. Syn Andrzeja i Katarzyny Bąk (miał 9 rodzeństwa).
Żona: Fryderyka Chrzanowska h. Korab. Ojciec m.in. Romana, Eustachego, Kazimierza i Seweryna.
W Powstaniu Listopadowym wstąpił do 3 pułku ułanów pod pułkownikiem Michałem Korytowskim w szwadronie Klaczyńskiego w dywizji gen. Kickiego. Walczył pod Stoczkiem, Wawrem, Grochowem, Wielką Dębą, Ostrołęką i Borem. Po jego upadku krótko u brata proboszcza w Żołyni, a następnie rachmistrz dóbr klucza sokołowskiego Grocholskiego w miejsc. Trzeburka. Następnie po usunięciu Grocholskiego przez władze austriackie pracuje w dobrach ks. Adama Czartoryskiego. W 1863 dozorca piekarni parowej zamieszkały w Krakowie Podgórzu.
W Postaniu Styczniowym od obozu ojcowskiego w zgrupowaniu Kurowskiego w oddziale strzelców tarnowskich Antoniego Uhmy. Służył także w zgrupowaniu Langiewicza. W obu oddziałach, jako 62-latek wymówił się od pozostawania pod komendą, ale otrzymał pozwolenie na towarzyszenie synom i walkę tam gdzie oni bez komendy. Walczył pod Grochowiskami gdzie poległ.
Jego synowie: Roman - ranny w Miechowie, Kazimierz i Eustachy ranni pod Grochowiskami, Seweryn (podobnie jak Eustachy) studenci UJ.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Corpus Studiosorum Universistas Iagiellonicae
[2] List powstańca Walerego, w: Muzeum Historii Kielc, hasło: Grochowiska, dost. 2018 (W literaturze Kazimierz i Eustachy błędnie podawani są jako bracia rodzeni Walerego.)
[3] Sokalski Kazimierz, Pamiętniki z 1863, w: Straż Polska 1910 nr 28-31
[4] Księgi metrykalne par. Huta Krzeszowska
[5] Projekt "Walczyli" Muzeum Ziemi Miechowskiej

Identyfikacja nazwiska Sokal-Sokalski, nastąpiła przez analizę ksiąg metrykalnych. Z pamiętnika Kazimierza wynika iż Antoni urodził się parafii Gózd i miał braci Pawła i Maciej. W tej parafii w wymienionych latach nie pojawia się nazwisko Sokalski, lecz istnieje nazwisko Sokal w tym jedna rodzina - Andrzeja i Katarzyny posiadająca dzieci o takich imionach. Z danych parafialnych wynika też, że w późniejszym czasie inne rodziny nazwiska Sokal też niekiedy zaczęły się podpisywać Sokalski. [przyp. GP]
METRYCZKA REKORDU
Id
71667
Imię
Antoni
Nazwisko
Sokalski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe